Trafik polisi nedir, ne demektir, kimdir?

Trafik polisi, trafik kanunu ve buna bağlı mevzuatların çizmiş olduğu sınırlar çerçevesinde, trafiğin yönetim ve denetimi, araç tescili, sürücü belgesi, trafik kazaları ve ceza işlemleri ile önleyici güvenlik hizmetlerini yerine getirme bilgi ve becerisine sahip olan polis memurlarına verilen unvandır. Trafik polisliği oldukça zor ve meşakkatli bir meslektir. Polis olarak görev alan kişiler genel itibariyle zorluğu sebebiyle trafik polisi olmak istemezler. Peki trafik polislerinin görevleri nelerdir?

Trafik polisleri ne iş yaparlar, görevleri nelerdir?

  • Trafiğin düzenini sağlarlar ve yönetirler.
  • Trafik kazalarında tespit tutanağı tutarlar.
  • Araç ve sürücülerde belge kontrollerini sağlarlar ve herhangi bir kural ihlali bulunup bulunmadığını kontrol ederler.
  • Herhangi bir trafik suçunda gerekli tutanağı düzenlerler.
  • Trafik kazaları sebebi ile oluşan hastalık, yaralanma gibi vakalarda tedbir alınmasını gerçekleştirirler ve yakınlarına bilgi verirler.
  • Araçlarını tescil işlemlerini yaparlar ve belge, plaka verirler.
  • Sürücülere belgelerini teslim ederler.
  • Ülke genelinde araçların ve sürücülerin sicillerini tutarlar, istatistik verileri toplayıp bunları değerlendirirler.
  • Karayolları trafik kanunu ve bu kanun kapsamında çıkarılmış yönetmeliklere göre diğer görevleri yaparlar.

Trafik polisi nasıl olunur, olma şartları nelerdir?

Trafik polisi olmak için kesinlikle PMYO, PAEM, POMEM ya da ön lisans veya lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Polislik mesleğine bu okulları tercih ederek adım atmanız ve polis olarak göreve başlamanız gerekmektedir. Akabinde bir dilekçe vererek, Trafik Şube’ye geçiş yapmak istediğinizi belirtirseniz trafik polisi olarak görev yapmaya başlayabilirsiniz. Kısaca trafik polisi olmak için öncelikle polislik mesleğine adım atmanız ve ardından Trafik Şube’yi seçmeniz gerekmektedir.Trafik polislerinin işi bir hayli zor ve tehlikelidir. Öncelikle genel olarak GBT kontrolü yapmalarından dolayı sık sık suçlularla karşı karşıya gelebilir ve istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bunun dışında trafik polisleri sadece güzel havalarda görevlerini yerine getirmezler. Karlı, yağmurlu, fırtınalı gibi elverişsiz havalarda da trafik polisleri görevlerinin başında yer almaktadır. Ayrıca sık sık cezai işlem uygulamaları sebebi ile de çok sayıda kişi tarafından en az sevilen polislerden olmaktadırlar. Bu sebepten trafik polisi olmak istiyorsanız bir kez daha düşünmenizde yarar vardır.

Bu yazımızda trafik polisi olmak istiyorum, nasıl olurum diyen arkadaşlarımız için trafik polisi olmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK POLİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik polisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik polisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.