Trafik Cezası Öğrenme

Trafik kurallarına uymak sadece kendimiz için değil aynı zamanda trafikte olan her bireyin sağlık ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Bu sebepten dolayı trafik kurallarına uymaya özen göstermek zorundayız. Ancak bazen dalgınlık vb. gibi sebeplerden dolayı trafik kurallarını çiğneyebilmekte ve akabinde ceza yiyebilmekteyiz. Fakat çoğu zaman ceza yediğimizi bile fark edemiyoruz. Çünkü artık çoğu durumda trafik cezaları araç plakasına yazılara işleme sokulmaktadır. Peki trafik cezası yediğinizi veya yemediğinizi nereden nasıl öğrenebilirsiniz? Trafik cezası sorgulama, trafik cezası öğrenme işlemleri nasıl gerçekleştirilir? Bu hususlarda tüm detayları yazımız devamında bahsettik.

Trafik Cezası Sorgulama

Öncelikle yemiş olduğunuz trafik cezaları yoğunluk durumuna göre 10 ile 30 gün arasında değişen bir süreç zarfında tarafınıza tebliğ edilir. Tebliğ işlemi doğrudan sisteme kayıtlı olan adresinize yapılmaktadır. Hali hazırda bu durumda zaten trafik cezası yiyip, yemediğinizi veya ne zaman ne kadar ceza yediğinizi bu tebliğ sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak bu trafik cezası herhangi bir sebepten dolayı tarafınıza ulaşmamışsa veya ceza yediğinizi veya yemediğinizi daha önce öğrenmek istiyorsanız bunun farklı yolları bulunmaktadır. İnternet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz sorgulamalar ile kolaylıkla trafik cezası var mı öğrenebilirsiniz?Bu işlemi gerçekleştirmek için farklı metotlar bulunmaktadır.

  1. E-Devlet Kapısı vasıtası ile yedim mi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
  2. Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB üzerinden sorgulama yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
  3. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sitesi üzerinden yapacağınız sorgulama ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
  4. Sms ile trafik cezası detaylarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama

E-Devlet tarafından sağlanan hizmetlerden bir tanesi de İnternet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile kolaylıkla trafik cezası yedim mi öğrenme işlemidir. BURADAN araç plakasına yazılan ceza sorgulama bağlantısına girmeli ve akabinde E-Devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile giriş yapmalısınız. Yediğiniz son trafik cezaları burada görünecektir. Ancak trafik cezası yediğiniz gün sisteme düşmez genel itibariyle 3-4 iş günü içerisinde sisteme yansımaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Trafik Cezası Sorgulama

Yine aynı şekilde GİB İnternet adresi üzerinden de trafik cezası öğrenme işlemini yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle BURADAN Gelir İdaresi Başkanlığının sorgulama sayfasına giriş yapmalı ve akabinde  “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” bağlantısına tıklamalısınız. Açılan sayfada sizden istenilen bilgileri girmenizin ardından kolaylıkla trafik cezam var mı öğrenebilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen online hizmetlerden bir tanesi de trafik cezası sorgulama işlemidir. Plakadan veya sürücü belgesine yazılan bütün trafik cezalarını görmek için BURADAN EGM sitesine giriş yapmalı ve sizden istenilen İsim, Soyisim, Doğum Yılı ve TC. Kimlik Numarası gibi bilgileri girerek TAMAM demelisiniz. Ardından hangi türde sorgulama yapacağınızı seçerek yediğiniz trafik cezalarının detaylarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

SMS İle Trafik Cezası Borcu Sorgulama

Trafik para cezası borcu sorgulama: Trafik cezası borcu olup olmadığını öğrenmek isteyen araç sahipleri ise mesajın başına ”TPC” yazıp buna plaka numarası, araç tescil tarihi ve TC kimlik numarasını da ilave ederek, 1189‘a gönderecekler. Burada da ayrıntı isteyenlerin ”TPC Ayrıntı” yazarak yeniden mesaj atmaları gerekmekte. Ancak bu yöntem ücretsiz değildir ve tarafınızdan belirli bir ücret kesilir.

Trafik cezası öğrenme

Tüm yöntemler içerisinde bizim www.devlette.com olarak önermiş olduğumuz trafik cezası borç sorgulama için E-Devlet kapısını kullanmanızdır. Çünkü E-Devlet sistemi üzerinden artık sadece trafik cezalarına ilişkin detayları değil aynı zamanda çok sayıda işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Bu sebepten dolayı en kısa sürede bir E-Devlet şifresi almalı ve sorgulamalarınızı buradan gerçekleştirmeye kendinizi alıştırmalısınız. Bu yazımızda trafik cezası sorgulama, trafik cezası öğrenme hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.