Ülkemizde her sene 40 milyon lirayı aşkın trafik cezası kesilmektedir. Çok sayıda sürücü sahte plaka, ruhsatsız araç kullanma, alkollü araç kullanma, hatalı sollama, yanlış yere park etme, hız sınırlarına uymama, takip mesafesine uymama, kırmızı ışıkta geçme, emniyet kemeri takmama gibi çok sayıda trafikte yasak davranışları uygulamalarından dolayı ceza yemektedirler. Kamu gelirlerinde trafik cezaları bu sebeple önemli bir yer tutmaktadır. Adınıza veya plakanıza kesilen trafik ceza en kısa sürede size tebliğ edilmektedir. Tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren bu trafik cezasını 15 gün süre zarfında öderseniz yüzde 25 oranında bir indirim hakkı kazanırsınız. Günümüzde trafik cezalarının ne denli yüksek olduğu düşünüldüğünde bu miktar oldukça iyidir. Peki Bu süreç zarfında ceza ödenmezse ne olur?

Trafik cezaları zamanında ödenmezse ne olur?

Yazımızda söylediğimiz gibi ceza tarafınıza tebliğ yani teslim edildikten sonra 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda yüzde 25 indirim hakkı kazanırsınız. Bunun yanında da 4 taksitle ödeme hakkınız da bulunur. Şayet ilk 30 gün içerisinde öderseniz indirimden yararlanamazsınız fakat yine 4 taksitle ödeme şansınız bulunur.Ancak bu 30 gün zarfında da cezayı ödemezseniz bu kez de ceza tutarına faiz işlemeye başlamaktadır. Bu faiz tutarı aylık yüzde 5 olarak belirlenmiştir. Yine ödememeye devam etmeniz durumlarında ise bankalarda bulunan hesaplarınızdan bu tutar tahsil edilmektedir. Bunun yanı sıra cezayı ödememekte ısrar eden sürücülere ise ifade edilen süre sonunda haciz işlemi uygulanmaktadır. Bu sebepten dolayı cezaları faizleri ile beraber ödememek adına düzenli olarak adınıza veya aracınıza herhangi bir trafik cezası yazılmış mı kontrol etmelisiniz. Bu işlemi trafik cezası sorgulama sayfasından kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Araç satışlarında şayet trafik cezanız varsa noterliklerde işlemlerin gerçekleştirilmeyeceğini de unutmayın. Trafik cezası borcu bulunan araçların satışının yapılamadığı gibi araç muayene işlemleri de gerçekleştirilemez. Trafik cezalarınızı bu sebepten diğer borçlarınız gibi düzenli olarak ödemeniz önemli bir durumdur. Bu yazımızda trafik cezasını zamanında ödenmezse ne olur, en fazla ne kadar artar, hiç ödenmezse ne olur, hapis cezası var mıdır, kaça katlar gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.