Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Trafik kurallarına uymak sadece bizim değil, trafikte olan her bireyin can ve mal sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Ancak bazı durumlarda istemeden de olsa çeşitli sebeplerden dolayı trafik kurallarını ihlal edebiliyor ve akabinde trafik cezası yiyebiliyoruz.  Yemiş olduğunuz trafik cezası yoğunluğa göre sistemde kayıtlı olan adresinize 10 ile 30 gün içerisinde tebliğ edilecektir. Ceza tebliğ edilmesinin akabinde de trafik cezasını anlaşmalı bankalar veya diğer ödeme yolları aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Peki ama nasıl? Trafik cezası nereye ödenir? Trafik cezası nasıl ödenir?

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Öncelikle tarafınıza tebliğ edilmiş trafik cezasını 15 gün içerisinde ödemeniz önemlidir. Çünkü bu süreç zarfında yemiş olduğunuz cezayı öderseniz %25 oranında bir indirim kazanacaksınız. Yani 100 TL ceza yediyseniz 25 TL indirim uygulanacak ve 75 TL ödeyeceksiniz. Öncelikle trafik cezası ödemenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu yolları tek tek anlatacağız. Siz kendiniz için en uygun olan trafik cezası ödeme yolunu seçerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  1. Öncelikle ceza tarafınıza tebliğ edildikten sonra size en yakın vergi dairesine ya da herhangi bir vergi dairesine giderek trafik cezanızı nakit olarak ödeyebilirsiniz.
  2. Trafik cezası ödemek için anlaşmalı bankalar bulunmaktadır. Bu anlaşmalı bankalar vasıtası ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  3. PTT aracılığı ile trafik cezanızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Yine ödemenizi nakit yapmak durumundasınız çünkü PTT’de kredi kartı geçmemektedir.
  4. Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet adresi üzerinden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı resimli olarak yazımız devamında anlattık.

Vergi Dairesi Trafik Cezası Borç Ödeme

Tarafınıza ceza tebliğ edilmesinin ardından size verilen kağıt ile vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir. Sadece kimliğinizi vererek borç çıkmamaktadır. Daha sonra da nakit olarak ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi istediğiniz vergi dairesinden yapabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar Aracılığı İle Trafik Cezası Borç Ödeme

Trafik cezası ödeme yerleri arasında anlaşmalı bankalar da bulunmaktadır. Ceza size tebliğ edildikten sonra ceza makbuzu ile Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Finansbank, TEB, Vakıfbank, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Aktif Bank ve Ziraat Bankası şubelerine giderek kolaylıkla borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ayrıca bankalardan ödeme yapmak istemeniz durumunda kredi kartı da geçerli olacaktır. Anlaşmalı bankalar sadece saymış olduklarımızdır. Diğer bankalarda trafik cezası borç ödeme işlemi gerçekleştirilememektedir.

PTT Şubelerinden Trafik Cezası Borç Ödeme

Herhangi bir PTT şubesine başvuru yaparak da trafik cezası borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Bunun için cezanın size tebliğ edilmiş olması ve bu tebliğ kağıdının yanınızda olması yeterlidir. Daha sonra PTT şubelerine giderek NAKİT olarak cezanızı ödeyebilirsiniz.

İnternetten Trafik Cezası Nasıl Ödenir, Ödenir Mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden kolaylıkla trafik cezası borcu ödenebilmektedir. Öncelikle aşağıda vermiş olduğumu adresten GİB İnternet adresine giriş yapıyoruz.

GİB Trafik Cezası Borç Ödeme İçin TIKLAYIN

Karşınıza aşağıda resimde vermiş olduğumuz gibi bir ekran gelecektir. Buradaki seçenekler arasında birincisi olan “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” bağlantısına tıklıyoruz.

trafik cezası ödeme gib

Daha sonra karşımızda açılan ekrandan Plaka, TC Kimlik Numarası veya vergi numarası ve tescil tarihi bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Bu hususta en çok tescil tarihi hakkında soru sorulmaktadır. BURADAN tescil tarihini nasıl öğrenebileceğiniz hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Bilgilerinizi girmenizin akabinde de TAMAM butonuna basmanız yeterlidir.

Ardından açılacak olan pencerede yemiş olduğunuz trafik cezası veya trafik cezaları görülecektir.  Daha sonra bu borcu kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz yöntem ile gecikmiş trafik cezası da kolaylıkla ödenebilmektedir.  İnternetten trafik cezası ödeme hakkında sık karşılaşılan sorunlarınız için de aşağıda detaylı olarak açıklamalarda bulunduk. Şayet sizlerin de bu konu hakkında sorusu bulunuyorsa, yorum bölümümüzden bunu detaylı olarak dile getirebilirsiniz.

Trafik Cezası Gözükmüyor : Bazı durumlarda ise trafik cezası GİB üzerinde görünmemektedir. Bu durumda yemiş olduğunuz trafik cezası daha sisteme girilmemiş demektir. Bir kaç günün ardından tekrar denerseniz sisteme cezanızın girildiğini görebilirsiniz.

E-Devletten Trafik Cezası Borç Ödeme : E-Devlet sistemi üzerinden sadece trafik cezası detayları öğrenilebilmektedir. Borç ödeme işlemi için tıkladığınızda yukarıda vermiş olduğumuz Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet adresine yönlendirme yapmaktadır. Yani İnternet üzerinden sadece GİB ile borç ödenebilir.

Bankamatikten Trafik Cezası Ödenir Mi : Bankamatiklerden trafik cezası borç ödeme işlemi gerçekleştirilememektedir. Borcunuzu ödeyebilmek için bankanın içerisine girmeli ve tebliğ kağıdınız ile borcunuzu ödemelisiniz.

Bu yazımızda trafik cezası borcu nereye, nasıl ödeniyor, nereden ödenebilir hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan trafik cezası ödenmezse ne olur öğrenebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.