Torun Bakım Parası Nedir?

Doğum yapan annelerin iş hayatından ayrı kalmamaları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni bir projeye imza attı. Buna göre doğum yapan annelerin çalışabilmesi için çocuklarına anneanne ve babaanne yani büyükannelerin bakması için çeşitli yardımlar yapılacak. İş adamları tarafından sunulan öneri ile gündeme gelen ve Bakanlıkça da oldukça beğenilen torun bakma parası için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, bazı detaylar da şimdiden belli oldu. Torun bakım parası hakkında başvuru şartları neler, kimler torun bakım parası alabilir, torun bakım parası ne kadar tüm merak ettiklerinize haberimizin devamında detaylı olarak yer verdik.

Torun Bakım Parası Ne Kadar?

Torun bakım parası ilk olarak bin aileye verilecek. Bu bin aileye verilecek olan maaş sonrasında edinilecek olan verilere göre projenin ülke genelinde yaygınlaştırılıp, yaygınlaştırılmayacağı belli olacak. Uygulamaya ilk olarak İzmir, Bursa, Ankara, İstanbul, Konya, Tekirdağ, Sakarya, Gaziantep, Antalya, Kayseri gibi pilot illerde uygulanmaya başlanacak.  Uygulamadaki amaç düşük gelir grubuna mensup ailelere bir nebze destekte bulunmak ve kadınların doğum sebebiyle çalışma hayatlarından ayrı kalmaması.  Mevcut çalışmaya göre torun bakım maaşı olarak ilk etapta 425 TL verilmesi düşünülmüş. Kişiler bu parayı 12 ay boyunca alabilecekler. Peki torun bakım parası alma şartları nelerdir?Torun Bakım Parası Alma Şartları Nelerdir?

Büyükannelere bebek bakım parası talep eden her kişiye verilmeyecek. Bu yardım parasını almanız için sağlamanız gereken bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Öncelikli olarak çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Diğer başvuru şartları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

 1. Türk vatandaşı olmak,
 2. Belirlenen illerde ikamet ediyor olmak,
 3. Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 4. Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması,
 5. Annenin en az 18 yaşında olması,
 6. Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),
 7. Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması,
 8. Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması,
 9. Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dahil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,
 10. Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,
 11. Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması.
 12. Projeye katılımınızın Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; yukarıda sayılan tüm şartları taşıdığınıza ilişkin yazılı taahhüt/resmi belge vermeniz istenecektir.

Torun bakım parası nasıl ve nereden alınır?

Torun Bakım Parası Başvurusu Nasıl, Nereye Yapılır?

Şayet yukarıda yer alan başvuru şartlarını sağlıyorsanız ve Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri ile Gaziantep pilot illerinin bir tanesinde ikamet ediyorsanız torun parası almak için başvuru yapabilirsiniz. Torun bakım parası başvurusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnternet adresi olan  www.csgb.gov.tr adresi üzerinden doldurulması gereken başvuru formu ile gerçekleştirilecek.  Bu başvuru formu yazımızın devamında aşağıda yer almaktadır. Ancak buna rağmen İnternet üzerinden torum bakım parası başvurusu işlemini gerçekleştiremeyen vatandaşlarımız proje kapsamındaki illerde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü yani İŞKUR il müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü yani SGK il müdürlükleri aracılığı ile torun parası başvurusu yapabileceklerdir.

Torun Bakım Parası Başvuru Tarihleri

Torun bakım parası başvurusu yapmak için son başvuru tarihi 20 Şubat olarak belirlendi. Adaylar başvurularını bu tarihte mesai bitimine kadar gerçekleştirebilecekler. Torun parası projesi kapsamında toplamda 6 bin aileye 12 ay boyunca ayda 2550 TL maaş verilecek.

Torun Bakım Parası 2024 Yılında Devam Edecek Mi?

Geçen sene pilot illerde faaliyete geçen torun bakım parası ya da diğer adıyla büyükanne projesinden verim alınmış durumda. Bu yüzden 2018 ve 2024 yıllarında da bu ücretin ödenebileceği düşünülüyor. Ancak bakanlık tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Detayları kaçırmamak için bizleri sosyal ağlardan takip edebilirsiniz. Gelişmeleri sitemiz üzerinde yayınlayacağız. Torun parası başvuru formu yayınlandığında bu sayfa üzerinden paylaşacağız.


DİĞER TORUN BAKIM PARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, torun bakım parası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan torun bakım parası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.