Topoğraf nedir, kime denir?

Bir arazinin, yüzeyinde bulunan su ve diğer nesneleri ayrıntıları ile beraber oluşturan şekle topoğrafya denir. Topoğrafyanın uzmanına ise kısaca topoğraf denir. Topoğraf, harita üzerinde grafikler, arazi, su ve yüzeyde bulunan her şeyi özellikleri ile beraber anlatan, inşaatını yapan, maden kuyularına kadar tespitini ayrıntılı bir şekilde anlatan ve çizen kişidir. Bununla beraber topoğraf, gerekli ekipmanları ile daha etkili araştırma yaparak işçileri ve iş sağlığı ile birlikte güvenliğini de sağlayarak mesleğini verimli bir şekilde kullanmaktadır. Bunun yanı sıra topoğrafın yaptığı işlere ve özelliklerine maddeler halinde kısaca göz atalım.

Topoğraf ne iş yapar, görevleri nelerdir?

  • Harita, not, plan ve tapu senedi ile birlikte birçok ilgili evrakları incelemek, topoğrafya çalışması yapmak, gerekli hazırlıkları hesaplamak,
  • Teodolit, şerit metre, mira, pusula ve daha birçok topoğrafik araştırmalar için gerekli ekipmanlar ile hesapları yapmaktadır.
  • Takımı ile beraber çalışma bölgesine giderek çeşitli iş bölümlerini yapar, şantiye bölgesinde tespitleri gerçekleştirir.
  • Çalışma bölgesinde önemli hususlara göz atar ve gerekli tespitleri yapar.
  • Poligon ve nirengi şebeke tesisleri kurulumuna yardım eder.
  • Alet operatörleri ile her zaman iletişimde kalarak hesapladığı bütün ölçümleri ve noktaları iletir.
  • Takeometre ile arazi ölçülerini hesaplar.
  • Yüzeyde bulunan hatları, eğrileri, açıları ve daha birçok doneleri hesaplar.
  • Ekipmanları ile bütün yapılan ölçülerin doğruluklarını kontrol ederek hesapları kayıt eder. Çalışma ve hesaplama yaptıkları arazilerin krokisini çıkartıp haritasını çizerek projelendirip rapor haline getirir.

Şeklinde görevleri olan topoğrafların, genel olarak arazi üzerinde yapılması gereken her şeyden sorumludurlar.Topoğraf Nasıl Olunur?

Topoğraf mesleği, haritacılığın ana temeli, alt yapısı ve çekirdeğidir. Topoğraf olmak için üniversitelerin harita bölümünü okuyabilir ve haritacılık mesleğine adım atmanız gerekmektedir. Ancak bu işe jalon ile başlanmaktadır. Yeni başlayanların jalonu nasıl kullanacağı, nasıl tutması gerektiğini çok iyi bilmesi gerekmektedir. Topoğraf mesleğini öğrenmek için jalon esastır. Lise mezunları ise KPSS ile işe başlasa da bu işe nivo ile başlayarak yavaş yavaş topoğraf mesleğinde gelişirler.

Daha sonra topoğraf için gerekli bütün ekipmanları tanımalı ve kullanmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Bununla beraber çeşitli çizim programları gibi bilinmesi gerekenleri de bilmeniz lazım. Topoğraf olmak isteyenler bunları yaptıktan sonra gelişmesi ve kariyer yapması tamamen kişiye bağlıdır. İster çok çalışıp tecrübe edinip bilgi sahibi olur, isterse de aynı yerde durup klasik hesaplama işlerini yapar.

Ayrıca topoğraf mesleği için yeterlilik belgesi de şarttır. 5544 numaralı yasaya göre mesleki yeterlilik kurumlarından, Türk Akreditasyon kurumlarınca ve Akredite olan bütün kurumlar tarafınca bu belge alınabilir.

Topoğraf Mesleğinin İş Bulma Olanakları Nasıldır?

Topoğrafların iş olanakları ise düşünüldüğünden daha fazladır. Birçok projede harita teknikeri, harita mühendisi ya da çizim gibi çeşitli işlerde çalışabilmektedir. İnşaat sektöründe son zamanlarda çok ihtiyaç duyulan topoğraf mesleğinin iş olanakları oldukça fazla diyebiliriz. Topoğraflar; inşaat şirketlerinde, haritalama, madencilik, demir yolu, kamu hizmetleri şirketlerinde, araştırma şirketlerinde, danışmanlık firmalarında, arazi kanunu alanında ve daha çok sayıda yerde iş bulabilmektedir. Topoğraflar genel olarak evden uzakta çalışırlar. İşleri hem ofis hem de site tabanlıdır. Açık alanda her türlü hava koşullarında çalışmaları gerekebileceği için meslekleri de bir hayli zordur.

Bu yazımızda topoğraf kimdir, ne iş yapar gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan topoğraf maaşları konusunda da bilgi edinebilirsiniz.


DİĞER TOPOĞRAF HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, topoğraf konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan topoğraf duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.