Topoğraflar ne kadar para kazanıyorlar?

Topoğrafya, bir arazinin çeşitli özelliklerini oluşturduğu şekle denmektedir. Bu alanda uzman olanlara ise topoğraf denmektedir. Analitik zihne sahip topoğraflar, teknoloji ve haritayı iyi kullanması gerektiği gibi arazileri iyi araştırması gerekmektedir. Bu alanda para kazanmaktan çok işini severek yapanlar çok daha rahat bir şekilde işlerini yapabilmektedir. Topoğraflar, bir arazi üzerinde bulunan bütün araştırmaları yapmakla yükümlüdür. Arazi hakkında her noktasına kadar ayrıntılı bir şekilde bilgiye sahip olması gerekmektedir. Topoğraf mesleği hakkında detaylı bilgilere diğer yazımız olan topoğraf nasıl olunur yazısında detaylı olarak ele almıştık. Meslek hakkında daha detaylı bilgiler için ilgili içeriğe de göz gezdirmenizi öneriyoruz.

Topoğraf maaşları ne kadardır?

Topoğraflar inşaat, haritacılık, coğrafi bilgi ve deniz mühendisliği gibi alanlarda iyi olduğu gibi bilgi sahibi de olması gerekmektedir. Haritacılık mesleğini yapanlara göre çalıştığı sektörde iki kat maaş alabilmektedirler. Arazileri en iyi şekilde teknolojiler ile araştıran topoğrafların maaşları, yeni başlayanlara, çalıştığı kuruma ve tecrübesine göre değişmektedir. Genelde sabah 9’da işe başlayan topoğraflar, akşam 5’te mesaisini bitirmektedir. Ancak ek mesaiye kalanlar ekstra gelir elde etmektedir. Topoğraflar genel olarak iş gereği evlerinden çok uzak alanlarda çalışmaktadır. Açık havada çalışmak zorunda olan topoğraflar, çalışma şartlarına göre de maaşları artmaktadır.



Mesai saatlerine göre fazla maaş alabilen topoğraflar, başlangıç olarak 5.000 TL civarında maaş almaktadır. Gelirleri ve maaşları mesai saatlerine, tecrübesine, başarısına ve çalıştığı kuruma göre değişebilmektedir. Ortalama olarak ise 4.500 – 6000 TL arasında maaş alırlar. Bu iş biraz stresli ve zor şartlarda olduğundan dolayı bu mesleği bayanlardan çok erkekler yapmaktadır. Ayrıca duruma göre yurt dışına da iş için çıkan topoğraflar, diğerlerine göre daha fazla maaş almaktadır.


DİĞER TOPOĞRAF HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, topoğraf konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan topoğraf duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.