Toplum Yararına Program (TYP) nedir, ne demektir?

Toplum Yararına Program yani bilinen kısa adı ile TYP, İŞKUR programlarından bir tanesidir. Bu program ile eğitim almamış, herhangi bir uzmanlık alanı bulunmayan kişilerin geçici süreli işlerde çalışmalarını sağlamaktır. Toplum Yararına Programdan faydalanmak isteyen kişilerin ister İnternet üzerinden www.iskur.gov.tr adresi üzerinden, isterlerse de İŞKUR müdürlüklerinden sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. Ancak TYP programlarına belirli kişiler başvuru yapabilmektedir. Bu başvuru şartları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,
  • Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),
  • TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak,

Toplum Yararına Programa başvuru yapan kişiler arasından işe alınacak olanlar noter kurası ile ve liste yöntemi ile seçilmektedirler. TYP ile işe yerleştirildiğinizde bu iş en fazla 9 ay süre devam etmektedir. Akabinde 3 ay daha bekleyerek, tekrardan bir Toplum Yararına Programa başvuru yapabilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı sayesinde Toplum Yararına Programlara yani İŞKUR bünyesinde hali hazırda başvuru yapılabilinecek TYP programlarına ulaşabilir ve bunlara başvuru yapabilirsiniz.Toplum Yararına Program Başvurusu İçin TIKLAYIN

Burada vatandaşların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de bu açılmış olan sayfada yer alan TYP numarasıdır. TYP numarası kısmına ne yazılmalıdır, TYP numarası nasıl ve nereden alınır gibi sorular bu ilanlara başvuru yapmak isteyen kişilerce merak edilmektedir. Peki nedir bu TYP numarası?

TYP numarası nereden, nasıl alınır?

Belirtmiş olduğumuz İŞKUR açık iş pozisyonları sayfasında belirtilen TYP numarası ilana ait numarayı temsil etmektedir. Yani örnek olarak İstanbul ilimizde TYP kapsamında bir ilan yayınlandı. Bu ilana ait bir numara verilmektedir. Doğrudan bu bilgiyi doldurmadan aradığınız ili azarak “ARA” butonuna bastığınızda hali hazırda açık iş pozisyonları görülmektedir. Fakat elinizde ilana ait numara var ise de TYP numarası kısmını doldurarak bu ilana ulaşabilmeniz mümkündür.

Bu yazımızda Toplum Yararına Program yani TYP hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TOPLUM YARARINA PROGRAM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, toplum yararına program konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan toplum yararına program duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.