Toplum destekli polis nedir, ne demektir?

Toplum Destekli Polis, adından da anlayacağınız üzere toplumu destekleyen ve toplum tarafından destek gören polislerdir. Toplum destekli olan polisler diğer polislere nazaran suç işlendikten hemen ardından olay yerine gelen polislerden değildir. Her daim sokaklarda devriye gezen, insanlar ile iç içe olan, insanların canına ve malına her hangi bir zarar gelmesini istemeyen ve engelleyen polislerdir.

Bu polisler toplumla olan ilişkileri diğer polislere nazaran daha yüksektir. Sevgi ve saygı içerisinde iletişimi güçlendiren toplum destekli polisler her hangi bir suçun işlenmesine yol gösteren çeşitli nesneleri ortadan kaldırmaktadır. Suç ile aktif bir şekilde münazaa edinen bu polisler tüm bunların sonucunda suç ya da suçlu olan bireylerden temizleyerek daha iyi bir yaşam alanı sunmaya çalışmaktadır.Toplum destekli polisler halk ile iç içe olduğundan dolayı her han gerçekleşebilecek suçlara ve suçlulara anında müdahale ederek halka destek veren polislerdir. Toplum destekli polisler, özellikle çeşitli reyonlarda ve mahallerde görev yaparak halkın güvenliğini sağlamaktadır. Bu sayede yardım isteyen bireyler toplum destekli polislere çabucak ulaşabilir, şikayet ve önerileri talep edebilirler. Bu talepler doğrultusunda toplum destekli polisler bulunan alandaki istenen talepleri yerine getirerek gerekli yetkililere, kuruluş ve kurumlara ileterek gerçekleştirirler. Bu sayede günlük gerekli talepleri ve istekleri yerine getiren polislerimiz daha iyi ve güvenli yaşam alanlarını bizler için sunmaktadır.

Toplum destekli polisler ne iş yaparlar, görevleri nelerdir?

Toplu destekli polislerin amaçlarını ve görevlerini maddeler halinde yazalım.

  • Genel olarak halkın ve yaşam alanlarının güvenliklerinden sorumludurlar.
  • Suçluları ve suçları engelleyerek toplum içerisinde güvenli bir yaşam alanı sunmakla beraber halkın suç ile ilgili korkusunu azaltarak daha güvenli bir alan sağlamaktadır.
  • Çeşitli kurum ve kuruluşların yanı sıra halkın yaptığı eğitici, öğretici ve uyarıcı çeşitli etkinliklerine katılarak çocuklar başta olmak üzere şiddet, gençlerin kötü alışkanlıkları ve çeşitli suçlardan zarar görmemelerini sağlamaktadır.
  • Bunun yanı sıra yaşlı, engelli ve kadınlara da destek sağlayan kurumların eğitici ve öğretici çalışmalarına katılarak destek vermekte ve korumaktadır.
  • Yaşam alanlarında bulunan suçluları ve suçları temizleyerek daha güvenli bir alan sağlamaktadır.

Toplum destekli polis nasıl olunur?

Toplum Destekli Polis, yukarıda da bahsettiğimiz gibi diğer polislerden farklı olarak toplum ile iletişimde olan çok aktif bir şekilde çalışıp suçluları ve suçu önlemenin yanı sıra daha güvenli bir yaşam alanı sağlamaktadırlar. Asayiş Şube Daire Başkanlığına bağlı bir şekilde çalışan Toplum destekli polisler, bu görevi yapmadan evvel polis olmaktadır. Budan dolayı toplum destekli polis olabilmek için ilk olarak polis olmanız gerekmektedir. Polis olabilmek için lise sonrası Polis Meslek Yüksekokulu sınavlarına girmeli veya üniversite mezunu olduktan sonra Polis Meslek Eğitim Merkezi sınavlarına girmelisiniz. Bu sınavlarda başarılı olanlar polis akademilerine giderek polislik eğitimi alırlar ve adaylar bu eğitimde de başarılı olunursa polis olmaya hak kazanırlar.

Polis akademilerini başarılı bir şekilde bitirenler polis olduktan sonra ilk görevleri olarak çevik kuvvette görev yapmak olur. Bu sayede polisliği daha iyi tecrübe ederek öğrenen polisler diğer polislik dallarına ya da şubelerine geçmeleri için tek yapmaları gereken tecrübe edinmek ve belirli olan kuralları yerine getirmek olacaktır. Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü içerisinde görev alan polisler, her daim toplum ile iletişim halinde olmalıdır. Suç işlendikten sonra oraya giden polislerden farklı olarak suç işlenmeden orada olmalısınız. Bu sayede suç henüz işlenmeden toplum destekli polisler olaya engel olmaktadır. Bunu daha iyi yapmak için toplumun sorunlarını dinleyerek yaşam alanların güvenliğini arttırırlar. Toplumdakiler ile beraber çözümler üreterek çeşitli bilgilendirmeler için toplantılar yaparlar.

Özellikle suçların son zamanlarda en çok işlenen devlet okullarında ya da bu okullara yakın alanlarda çeşitli toplum destek polisleri bulunmaktadır. Her hangi bir suç işlenmeden olaya engel olabilmek adına en hızlı şekilde gelerek çocukları ve gençleri bu tür suçlara bulaşmasına engel olurlar. Güvenliği sağlayarak kimseye zarar gelmeden daha güvenli bir yaşam alanı sağlarlar. Gerekli bilgilendirmeleri de yaparlar. Ayrıca insanların yaptığı çeşitli sosyal etkinliklere katılara koordinasyon eder ve güvenliği sağlayarak gönüllü bir şekilde hizmet eder.

Toplum Destekli Polis ilk kez Avrupa Birliği ve Türkiye arasında gerçekleşen anlaşma sonucu meydana gelmiştir. Bu meslek ilk olarak birkaç şehirde yapılmış ve verimli olduğu görülünce resmiyete geçirerek bütün şehirlere yaymışlardır. Toplum Destekli Polis olmak isteyen adaylar sınavlara en iyi şekilde hazırlanmaları gerekmektedir. Sınavları başarı bir şekilde tamamladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ne girip yerine getirilmesi gereken kuralları sağlamanız gerekmektedir. Daha sonra uygun görülürse toplum destekli polis mesleğine geçilebilir. Belirli olan bu şartlarda toplum destekli polislerin maaşları ise 3.500 TL’den başlamakta, duruma ve tecrübeye göre artmaktadır.


DİĞER TOPLUM DESTEKLİ POLİS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, toplum destekli polis konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan toplum destekli polis duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.