Yaz aylarının gelmesi ile beraber hava sıcaklıkları artmaya başladı. Neredeyse bütün illerimizde sıcaklar bunaltıcı seviyelere ulaşıyor. Böyle zamanlarda toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların ortak bir şikayeti söz konusu. Vatandaşlar toplu taşıma araçlarında bunaltan sıcaklara rağmen klima açılmamasından şikayetçi. Peki şoförler klima açmak zorunda mı? Klima açmayan şoförler için herhangi bir cezai yaptırım var mı? Tüm bunlara yazımız devamından ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçlarında Klima Açmamanın Cezası Nedir, Ne Kadardır? 2022

Şehir içi ulaşımda kullanılan minibüs, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarında yaz aylarında klima açmak zorunludur. Bazı şoförler bu gibi durumlarda araç klimalarının arızalı olduklarına dair çeşitli şeyler söylemektedirler. Ancak o zamanda şoförlerin araçlarını yaptırmaları gerekmektedir.  Peki klima açmamanın cezası nedir, kaç paradır?Toplu taşıma araçlarında klima açmayan sürücülere 208 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Sürücüler şayet hava sıcaklığı 25 dereceyi aşarsa klima açmak zorundadırlar. Peki klima açmayan sürücüler nereye, nasıl şikayet edilir?

Klima Açmayan Şoför Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Toplu taşıma araçlarında havanın 25 dereceyi açmasına rağmen klima açmayan şoförleri şikayet etme hakkınız bulunmaktadır. Öncelikle ilgili şoförleri klima açmaları gerektiklerini hatırlatabilirsiniz. Buna rağmen şoför klimayı açmamakta diretirse ilinizdeki belediyelere bağlı olarak faaliyet göstermekte olan “Ulaşım Dairesi Başkanlığı“nı arayarak şikayetlerinizi belirtebilirsiniz. İlgili şoförler hakkında en kısa sürede para cezası kesileceğinden emin olabilirsiniz.

Genel itibariyle şoförler klima açtıkları takdirde araçlarının daha fazla yakıt harcadıklarından şikayet etmektedirler. Ancak toplu taşıma ücretleri her ihtimal düşünülerek belirlenir. Bu sebepten dolayı bu bir mazeret sayılmamaktadır. Bu yazımızda toplu taşıma araçlarında klima açmamanın cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Diğer sayfamızdan yayaya yol vermeme cezası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER KLİMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, klima konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan klima duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.