TİKA nedir,ne demektir?

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın kısaltımı olan TİKA, Türkiye’nin yurt dışındaki dış yardımlarını yapan, organize eden kurumdur. 1992 tarihinde kurulan TİKA, Sovyetler Birliği olan SSCB’nin bölünmesi sonucu birçok ülkeye yardım etmek, Türk olan ülkeler ile çeşitli bağlantılar kurmak amacıyla kurulmuştur. TİKA, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak 1999 tarihine devam etmiş ve daha sonra Başbakanlığa bağlı olarak devam etmektedir.

TİKA’nın kurulma amacı, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra soydaşlarımız olan diğer Türk devletlerine finansal, eğitim, ekonomi, teknoloji, sosyal ve ticari gibi daha birçok konuda yardım etmek için kurulmuştur. Birçok projeler ve yatırımlar yaparak Türk ülkelerinin gelişmesine yardımcı olmuş, kalkınmasına ve ekonomi anlamda büyümesine destek verip geliştirmiştir. Bunların en önemli örneğini Kazakistan ülkesinin gelişimi ile görebilmekteyiz. TİKA bu görevleri yaparken baştan savma yapmak yerine planlı ve programlı olarak yapmaktadır.TİKA’nın görevleri nelerdir, ne iş yapar?

TİKA 1992 tarihinden bu yana 37 ülkede hizmet vermektedir. Bu ülkelerin 20’sinde Koordine Ofisleri kurmuş ve görevlerini daha yakından inceleyerek sürdürmektedir. Bu sayede 20 ülkede yaşayan TİKA çalışanları ülkelerin gelişmesinde büyük katkı sağlamaktadırlar. TİKA görevleri arasında sadece işbirliği ve yardım etmekte değildir. Bunun yanı sıra belirtilen konularda çeşitli plan ve programlar yapılarak istekler doğrultusunda geliştirmeler yapılmaktadır. Gelişmesi beklenen ülkelere özellikle finansal, ekonomi, teknoloji, eğitim ve ticari gibi çeşitli konularda planlar yapılarak daha fazla destek olmaktadır. Bu ülkelere örnek verecek olursak Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Etiyopya, Gürcistan, Bosna-Hersek gibi ülkeler başta olmak üzere toplamda 37 ülkede görevlerini sürdürmektedir.

Bu yazımızda TİKA hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TİKA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tika konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tika duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.