Tıbbi mümessil nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Ne kadar kaliteli ürünleriniz olursa olsun, pazarlama kısmını yapamadığınızda bu durum satışlarınıza yansıyacak ve istediğiniz rakamlara ulaşamayacaksınız. Bu yüzden firmalar satış ve pazarlama kısımlarına en az ürün kalitesi kadar önem vermekte ve bu alanda alanında uzman kişileri istihdam etmektedirler. Tıbbi mümessil ya da diğer adı ile ilaç mümessili veya reprezant satış pazarlama alanında faaliyet göstermekte olan bir meslek dalıdır. Ancak diğer satış pazarlama elemanlarından farklı olarak medikal firmalarda faaliyet gösterirler. Tıbbi mümessiller; medikal firmalar tarafından üretilmekte olan medikal ürünler, tıbbi cihazlar ve ilaçlar gibi çeşitli ürün gruplarını hastane, sağlık ocağı gibi çeşitli sağlık kurumlarına götürerek pazarlama ve tanıtımlarını yaparlar. Peki tıbbi mümessil nasıl çalışır?

Tıbbi Mümessil ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Günümüzde her sektör gibi medikal sektörü de hızlı bir biçimde ilerlemesini sürdürüyor. Her gün yeni ilaçlar ve medikal ürünler çıkartılıyor. Sağlık sektörü muazzam büyüklükte bir Pazar yeri ve bu pazarda söz sahibi olmak için firmalar bu ürünlerin satışını gerçekleştirmek adına tıbbi mümessillerle çalışıyorlar. Tıbbi mümessiller, sağlık kurumlarına giderek ellerinde bulunan ürünlerin detaylı tanıtımlarını gerçekleştiriyorlar ve bunu satışa döndürmeye uğraşıyorlar. Hastanelerde doktorları ziyaret eden, elinde ürünler bulunan kişileri hep görmüşüzdür. İşte bu kişiler tıbbi mümessil yani reprezant dediğimiz kişilerdir. Bunların haricinde görev tanımı içerisine giren maddeler ise aşağıda belirtilmiştir.  • İlaç mümessili tanıtım ve satış yapmak için sağlık kurumlarını ziyaret eder ve örnek ürün veya kataloglar üzerinden ürün tanıtımı yapar,
  • Pazarlaması yapılacak olan ürünler hakkında detaylı bilgileri öğrenmek,
  • Ziyaret edilmesi gereken kamu veya özel hastane, eczane, aile sağlık merkezi gibi yerleri belirlemek,
  • Yaptığı iş ve işlemler hakkında rapor tutmak,

Gibi görevlere sahiptirler.

İlaç mümessili nedir?

Tıbbi mümessil nasıl olunur?

Tıbbi mümessil olmak için öncelikle lise eğitimi tamamlandıktan sonra üniversite giriş sınavlarına katılmalı ve akabinde “Tıbbi tanıtım ve pazarlama bölümü” kazanılmalıdır. Bu bölüm 2 senelik bir önlisans bölümüdür. Ancak genel olarak tıbbi mümessil iş ilanlarında herhangi bir bölüm şartı aranmaz. Bunun yerine genel olarak bir lisans veya ön lisans bölümünün bitirilmesi şartını koymaktadırlar. Yani herhangi bir bölümden mezun olarak ve hatta bazı durumlarda sadece lise mezunu olarak bu tıbbi mümessil ilanlarına başvuru yapabilir ve bu mesleği icra etmeye başlayabilirsiniz.

Tıbbi mümessillerin çalışma ortamları, alanları nasıldır?

Tıbbi mümessiller genel olarak ilaç ve tıbbi ürün tanımı yapmak için sağlık kurumlarını ziyaret ederler. Bu sebepten dolayı sabit bir yerde çalışmaktan ziyade, kendilerine tahsil eden araçla düzenli olarak dolaşmak durumunda kalırlar. Seyahat etmenin getirdiği zorluklarla başa çıkmak durumundadırlar.

Tıbbi mümessil nerelerde çalışabilir?

Tıbbi mümessiller, medikal firmalarında çalışma imkanı elde etmektedir. Abdi İbrahim, Novartis, Bayer gibi ilaç firmaları ülkemizde faaliyet gösteren en büyük ilaç ve medikal firmaları arasında yer almaktadır. Tüm bu firmalarda tıbbi mümessiller çalışma fırsatı elde ederler. Devlette.com sitemiz üzerinde de tıbbi mümessil alımı gerçekleştiren firmaları düzenli olarak siz değerli okurlarımız ile paylaşmaktayız.

İlaç mümessili ne iş yapar?

Tıbbi mümessil mesleğinin geleceği ve iş imkanları

Ülkemizde medikal sektörü her geçen gün büyük bir hızla gelişme göstermektedir. Hal durum böyle olunca tıbbi mümessil ihtiyacı da günden güne yükselmektedir. Alanında uzman, kendisini geliştirmeyi başarmış tıbbi mümessillere ileride de ihtiyaç duyulacaktır.

Bu yazımızda tıbbi mümessil sertifikası nasıl ve nereden alınır, iş tanımı nedir, olmak için gereken şartlar nelerdir, olmak için ne gerekir ve olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Tıbbi Mümessil Maaşları konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER TIBBİ MÜMESSİL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tıbbi mümessil konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tıbbi mümessil duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.