Tıbbi mümessil nedir, ne demektir, kimdir?

Satış ve pazarlama firmalar için en önemli departmandır. Firmalar geliştirdikleri ürünler için yıllarını ve büyük sermayeleri gözden çıkarırlar. Akabinde de ortaya çıkan ürün satılmazsa, tüm çabalar boşa gitmiş olur. Tıbbi mümessil yani diğer adıyla ilaç mümessili veya reprezant satış pazarlama alanında faaliyet göstermekte olan bir meslek grubudur. Ancak yapmış oldukları iş diğer satış pazarlama işlerinden daha farklıdır. Tıbbi mümessiller, medikal firmaları tarafından üretilmiş olan ilaç, tıbbi cihaz vb. malzemeleri hastane, sağlık ocağı gibi kuruluşlara giderek ilgili kişilere pazarlamasını ve tanımını yapmakla görevli kimselere denilmektedir.  Peki bu tıbbi mümessiller tam olarak ne iş yaparlar?

Tıbbi mümessil ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Sağlık alanında her geçen gün yeni bir ilaç veya bir tıbbi malzeme ortaya çıkmaktadır. Doktor gibi çeşitli sağlık çalışanlarının tüm bu gelişmeleri yakında takip edebilmeleri neredeyse imkansızdır. İşte bu noktada tıbbi mümessiller devreye gider. Gerekli kişilerle görüşmeler ayarlayarak, firması tarafından satışı yapılmakta olan ürünü detaylı olarak tanıtır. Bunun dışında da çeşitli görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlar;  • Tanıtılacak ve pazarlanacak olan ilaçlar hakkında edinilmesi gereken tüm bilgileri edinir,Ziyaret edeceği eczaneleri, hastaneleri, kamu veya özel kurum veya kuruluşların doktorlarını veya sağlık ocaklarını belirler,
  • Belirlenen yerlere giderek tanıtacağı ilaçla ilgili katalog veya örnek mamulleri göstererek açıklamalarda bulunur,
  • İlacın fiyatı ve kredi şartları ile fiyatlarda meydana gelebilecek değişiklikler hakkında görüştüğü kişilere açıklamalar yapar,
  • Siparişler alır ve bunları çalıştığı firmaya gönderir,
  • Yaptığı işlemler hakkında rapor yazar ve amirine iletir.

Tıbbi mümessillerin çalışma ortamları, alanları, olanakları nasıldır?

Tıbbi mümessiller ilaç veya tıbbi malzeme tanıtımı yapmalarından dolayı düzenli olarak seyahat etmek durumundadırlar. Eczaneleri, sağlık ocaklarını, hastaneleri veya diğer sağlık kuruluşlarını tek tek ziyaret ederek ürünlerinin tanıtımını veya satışını yaparlar. Bu sebepten dolayı oldukça zor bir meslektir. Düzenli olarak insanlarla iletişim halinde olunacağından dolayı da tıbbi mümessillik yani reprezantlık yapacak olan kişinin iletişiminin de bir hayli kuvvetli olması gerekmektedir.

Tıbbi mümessillik günümüzde halen değerli bir meslek olarak görülmektedir. Akabinde de iş bulma olanakları da bir hayli fazladır. Ancak artık çok sayıda üniversitede bu bölümle ilgili eğitimlerin verilmesinden dolayı ileride bu meslekte yer alan açığın azalacağı düşünülmektedir. Bu mesleği tercih edecek olan adayların mesleğin geleceği konusunu da düşünmelidirler. Peki tıbbi mümessil olmak isteyen kişiler nereye başvuruda bulunabilir, hangi bölüme hangi üniversiteye gidilmeli?

Tıbbi mümessil nasıl olunur?

Tıbbi mümessil olmak için lise eğitiminin bitmesinin ardından üniversite giriş sınavlarına girmeli ve akabinde üniversitelerde bulunan “Tıbbi tanıtım ve pazarlama bölümü”nü kazanmanız gerekmektedir. Tıbbi tanıtım ve pazarlama bölümü; Üsküdar Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi gibi çok sayıda üniversitede yer almaktadır. Bu programın eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Farmakoloji, Anatomi, Fizyoloji, İlaç Pazarlama ve Satış Teknikleri, Pazarlama İlkeleri, Bilgisayar ve İnternet Kullanımı, Psikoloji gibi dersler verilir. Mezun olmanızın ardından da ilaç firmalarının veya tıbbi malzeme satışı yapan firmaların iş ilanlarını takip ederek, bu ilanlara başvuru yapmalısınız.

Tıbbi mümessil maaşları ne kadardır?

Tıbbi mümessil yani reprezant maaşları firmalara göre farklılık göstermektedir. Ancak genel itibariyle maaşlarının yanında satışlar doğrultusunda ek prim de alırlar. Maaşları da 3 bin ile 7 bin TL arasında değişmektedir. Bazı firmalar maaşları daha az tutarak primleri yükseltir. Bu sebepten dolayı net bir maaş belirtmek yanlış olmaktadır.

Bu yazımızda tıbbi mümessil nedir, ne demektir, iş tanımı, ne kadar maaş alır, ne kadar kazanır, olmak için ne gerekir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TIBBİ MÜMESSİL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tıbbi mümessil konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tıbbi mümessil duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.