Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Harcama Limiti uygulaması getirerek, Türk futbolundaki mali dengesizliğin önüne geçmek istemektedir. Kulüplerin yapmış olduğu transferler ve para harcamalarından dolayı TFF, Finansal Fair Play (FFP) talimatları gereği böyle bir karar aldı.

Her kulüp hem transfer hem de başka maliyetler için Harcama Limiti uygulamasına tabii tutulacak. Bu kapsamda, her takımın belli bir limiti olacak ve o limiti aşamayacak. Takım Harcama Limiti aşıldığı takdirde, transfer yasağı, puan silme gibi caydırıcı yasaklar uygulanacak. Amaç doğrultusunda TFF; kulüplerdeki borç dalgasının önüne geçmek ve harcamaları kontrol etmek istemektedir.Harcama limiti uygulaması

Genel olarak FIFA, kulüpleri şirket olarak görmektedir. Her şirketin yılın sonunda kar ve zarar ettiği açıklanır. Lakin burada FIFA’nın istediği çok önemli bir şey var; kulüplerin aldıkları kadar satmaları. 2 elma alıyorsanız 2 tane armut satabilirsiniz. Eğer kar etmediyseniz 3. Elmayı satmanızı FIFA istemiyor. Bundan dolayı açıklar olmaya ve kulüplerin borç ağının genişlemesi oluşmaktadır.

TFF’de bunun benzerini Türkiye’de uygulamaya başladı. Karar mekanizmayı elinde tutmak isteyen TFF, 2023-2023 ve 2023-2023 sezonunu geniş olarak incelemeye aldı. Her kulüp kendi bacağından asılacağı için Harcama Limiti kurallarına uymayan kulüplere farklı türden cezalar geliyor.

Harcama Limiti Cezaları

Harcama Limiti uygulaması her kulübe özel olup, TFF tarafından duyurulacak. Bu kapsamdan sonra her kulüp kendi maliyetlerini daha dikkatli kontrol etmesi TFF tarafından istenecek. Eğer aksi durumda TFF şu cezaları uygulayacak;

  • Harcama Limitinin yüzde 5 aşımı durumunda; İhtar Cezası
  • Harcama Limitinin yüzde 10’a gelmesi durumunda; Kadro Sınırlaması Cezası
  • Harcama Limitinin yüzde 20’ye gelmesi durumunda; 1 Puan Silme, Transfer Yasağı vb.
  • Harcama Limitinin yüzde 25’e gelmesi durumunda; 2 Puan Silme, Transfer Yasağı, Para Cezası vb.
  • Harcama Limitinin yüzde 25 üstü olması durumunda; 3 Puan Silme, Para Cezası vb.

Tüm kulüpler buna uyması gerekmektedir. TFF her yıl, kulüplere verilen limiti açıklayacak. Bu açıklama tarihleri ise; Eylül ayında olacaktır.

TFF harcama limiti nasıl hesaplanır?

TFF harcama limiti, takımların bir önceki sene elde etmiş oldukları lig sıralamalarına göre belirlenmektedir. Bu sayede takımlar bir sonraki sezonda ne kadar para harcayabilecekleri hesaplanmaktadır.

Bu yazımızda TFF harcama limiti nedir, ne demektir, ne işe yarar, cezası nedir, nasıl hesaplanır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TFF HARCAMA LİMİTİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tff harcama limiti konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tff harcama limiti duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.