Tezkere nedir, ne anlama gelmektedir?

Türkiye Büyük Millet Meclisi yani bilinen kısa adıyla TBMM, dün yapmış oldukları oylamada Suriye tezkeresini onayladı. Bu tezkere ile askerimize Irak ve Suriye topraklarında operasyon yetkisi tanınmış oldu. Tezkere bu bağlamda izin verilmesi anlamını taşımaktadır. Siyasette sözlük terimi olarak bir iş için izin verildiğini bildiren resmi kağıda tezkere denir. Aşağıda tezkerenin kullanıldığı anlamlar verilmiştir.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Terimi Olarak Tezkere:  Bir iş için izin verildiğini gösteren belge.Tarih Terimi Olarak Tezkere:  1- Askerlik görevinin bittiğini bildiren resmi belge. 2- Bir iş için izin verildiğini bildiren resmi kağıt.

Siyaset Terimi Olarak Tezkere:  Bir iş için izin verildiğini bildiren resmi kağıt.

Parlamento (TBMM) Terimi Olarak Tezkere:  Parlamento uygulamasında Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, TBMM komisyon başkanlıkları ve milletvekillerine ait olup Genel Kurulun bilgisine veya onayına sunulması gereken resmi evraktır.

Suriye Irak Tezkeresi Nedir, Ne Demektir?

Tezkere görüşmeleri ülkemizin yurt dışındaki çeşitli ülkelerin topraklarında yapacak oldukları operasyonlar anlamında izin almak olduğu için oldukça hararetli geçmektedir. Daha önce yapılan tezkere görüşmelerinde ve son yapılan Irak Suriye tezkeresi görüşmelerinde milletvekillerinin karar vermesi oldukça zor olmuştur. AKP oyları ile meclisten geçen tezkereye, CHP, MHP ve HDP vekilleri hayır oyu kullanmıştır. Meclisten geçmiş olan bu tezkerenin meclisteki tanımı ise aşağıdaki şekilde verilmiştir.

Türkiye’nin milli güvenliğine yönelik ayrılıkçı hareketler, terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye’deki tüm terör örgütlerinden ülkemize bundan sonra da yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı milli güvenliğimizin idame ettirilmesini sağlamak, Türkiye’nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan ve hiçbir meşruiyeti olmayan tek taraflı bölücü girişimler ve bunlarla ilgili olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye’nin menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı hükumetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de Bulunması, bu kuvvetlerin hükumetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilebilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükumet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için daha önce hükumete verilen izin süresinin uzatılması kararı.

Tezkere Kabul Edilirse Ne Olur, Reddedilirse Ne Olur?

Tezkere görüşmelerinin kabul edilmesi durumunda silahlı kuvvetlerimiz ilgili toprak parçalarında operasyon yapmaya yetkili olacaklar. Ancak bu yapılacak anlamını taşımamaktadır. Yani verilmiş olan tezkere sadece ilgili ülkelere yani Irak ve Suriye gibi ülkelere bir gözdağı anlamını da taşıyor olabilir. Bu yazımızda tezkere hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TEZKERE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tezkere konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tezkere duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.