Teşekkür Belgesi Nasıl Alınır?

Teşekkür belgesi; öğrencinin okulda gösterdiği başarıları ödüllendirilmek için okul müdürü tarafından hazırlanan ve sınıf öğretmeni tarafından takdim edilen bir belgedir. Teşekkür belgesi alabilmeniz için okulda bazı gereklilikleri yerine getirmeniz gereklidir.

1,2 ve 3. Sınıf öğrencilerine teşekkür belgesi verilmemektedir. Çünkü bu düzeydeki çocukların esas olarak amacı yazmayı öğrenmek ve okula uyum sağlamaktır. Bu öğrencilerin davranış notları daha büyük bir önem taşımaktadır.Teşekkür belgesi almak için şartlar nelerdir?

  • Türkçe dersinin not sisteminde 3, puan sisteminde 55 altında olmaması gereklidir bu şartı sağlayamamanız halinde hiçbir belge almanız mümkün değildir. Türkçe anadil olduğu için mutlaka 3 olmak zorundadır.
  • Diğer derslerinizden herhangi birisi zayıf olarak nitelendirilen 1 ya da 45 puan altında olursa herhangi bir belge alamazsınız.
  • Not ortalamanızın mutlaka 70 ve 84,99 arasında olması gereklidir. Bu ortalamayı geçmeniz halinde takdir belgesi alırsınız. Ortalamanın altından kalmanız halinde sadece onur belgesinden yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz.

Teşekkür belgesi hangi şartlarda verilmez?

  • Derslerinizden biri zayıf olarak nitelendirilen 45 puan altında ya da Türkçe dersiniz 3 olarak nitelendirilen 55 puan altındaysa,
  • Disiplin suçunuz varsa,
  • Dönem puanınız yetersiz ise teşekkür belgesi almaya hakkınız yok demektir.

Dönem puanı nasıl hesaplanır?

Bir dönem içerisinde herhangi bir dersten aldığınız notu, o dersin haftalık ders saati ile çarpmanız yeterlidir. Tüm derslerde bu işlemi yapıp çıkan sonucu toplayıp, tüm derslerin toplam ders saatine bölmeniz halinde teşekkür belgesi alma şansınız var mı öğrenebilirsiniz.

Tek bir dönem dahi teşekkür belgesi alırsanız, üstün başarı belgesi alma hakkınız yoktur. Teşekkür belgesi ile birlikte onur belgesi de verilebilmektedir. 4. Sınıftan itibaren gerekli şartları sağlayan her öğrenci 12. Sınıf sonuna kadar teşekkür belgesi alabilmektedir.


DİĞER TEŞEKKÜR BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, teşekkür belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan teşekkür belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.