Teminat mektubu; bir çeşit kredi uygulamasıdır. Teminat mektubu; borçlu olan kişinin, mal teslimi yapması gereken kişinin ya da bir işi alan kişinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde ödemesi gereken ücreti her koşulda kabul ettiğini gösteren ve bunu mektup aracılığı ile resmileştiren bir kredi uygulamasıdır.

Teminat mektubu çeşitleri nelerdir?

Teminat mektubu özellikle banka ve finans sektöründe oldukça fazla tercih edilen bir uygulama ve birçok türü var.  • Geçici teminat mektubu,
  • Kesin teminat mektubu,
  • Gümrük idarelerine verilmekte olan teminat mektupları,
  • Bayilik ya da distribütörlük için hazırlanan teminat mektupları,
  • Kira sözleşmesi sonucunda verilen teminat mektuplarıdır.

Teminat mektubu nasıl alınır?

Teminat mektubu alınabilmesi için lehtar denen tarafın söz konusu sözleşmede geçen kadar mal varlığının belgeli olması gereklidir. Teminat mektubu için aynı zamanda 3 taraf şartı aranmaktadır.

Teminat mektubu tarafları kimdir?

Teminat mektubu almanız için 3 tarafa ihtiyaç vardır. Bu durumu açıklamamız gerekirse; ödeme garantisi veren taraf, ödeme garantisini alan kişi ve bir de eylemin gerçekleşmemesi halinde ödemenin gerçekleşmesini sağlama işini gerçekleştirecek kişi olmalıdır.

Garantiyi alan kişiye muhatap denir garantiyi veren taraf bir banka olabilir eylemi gerçekleştirme garantisi veren tüzel şahsa da lehtar adı verilmektedir. Lehtar bir nevi kefil gibi de görülebilir.

Teminat mektubu nasıl kullanılır?

Teminat mektubu genel olarak birinin başka bir kişiye kefil olması anlamına gelmektedir. Örneğin; kiracı, ev sahibi ve bir de kefil var. Kefil olan kişi teminat mektubunu imzalayan kişidir. İmzaladığı mektup sonucunda kiracının istediği şeyleri yerine getirmemesi halinde zararını karşı tarafın karşılayacağı yer almaktadır. İmzalayan kefil bu durumu kabul etmiş demektir, karşı taraf edimlerini yerine getirmezse ödemesi gereken borca asla itiraz etmesi mümkün değildir.

Bu durumu iş hayatına uygularsanız; ürün satan biri var ve bu kişiden ürün talep eden biri var ancak finansı yok. Finansı olmayan kişi ürünü satan kişiye bir teminat mektubu ile gitmesi halinde ürünü alabilir. Ürünü söylediği zaman içinde ödememesi halinde teminat mektubunu imzalayan kişi karşı tarafın taleplerini yerine getirmek zorundadır.

Teminat mektupları aynı zamanda bankalarda da kredi çekmek amacıyla kullanılabilmektedir. Teminat mektubu ile kredi çekebilir ya da bankada bulunan paranıza göre teminat mektubu da talep edebilirsiniz. Teminat mektubunu direkt olarak nakit paraya çevirme işlemi çek kırdırma işlemi ile aynı özelliklere sahiptir. Masraf ve faizler alındıktan sonra nakit olarak da verilebilir.


DİĞER TEMİNAT MEKTUBU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, teminat mektubu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan teminat mektubu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.