Temettü nedir, ne demektir?

TDK’ ya göre kazanç ve kar anlamına gelen Temettü, kurum ve kuruluş ortaklarının yıl sonu ya da belirli bir dönemde kazandığı kazançtan bir kısmını nakit ya da senet olarak hisse hakkı alma şeklinde anlama gelir. Ayrıca bu Temettü ile şirket sahipleri yatırımcılarına kar pay oranlarını kuruluşun elde ettiği dönemlik kazançlarına göre değişebilmektedir. Senetlerin en önemli iş birliği parçalarından olan Temettü, her partner sahibinin olduğu senet oranına göre kesinleşmektedir. Her partner, senet oranlarına göre Temettü hissesi kazanmakta ve almaktadır. Gelen bu kazançtan giderler ve vergiler çıkarılarak kalan bölümün beşte birinden az olmamak koşulu ile yatırımcılarına verme işine Temettü Dağıtımı denir. Temettü dağıtım yargısı, direktörlük heyetinin önerisiyle firmanın bütün komitesinden alınmaktadır.

Temettü nasıl dağıtılır? Kimlere verilir?

Şirketin 5’te 1’i kadar kazanç oranları hesaplanarak yatırımcılara satmasına temettü dağıtımı denmektedir. Temettü dağıtımı yatırımcılar için özellikle güvenilir şirketlerin dağıtması ile daha fazla güven ve önem artmaktadır. Bundan dolayı yatırımcılar özellikle kazançları yüksek olan firmaları seçmektedirler. Bu dağıtılan hisse senetlerini uzun süreli olarak kullanan yatırımcılar uzun süreli bir şekilde hem yatırım yaparak sermaye kazanmış oluyor. Hem de şirketlerin temettü kazançlarını elde etmiş oluyor.3 farklı şekilde şirketlerde dağıtılan temettü yatırımcılara nakit, hisse senedi ya da ikisinin karışımı olarak dağıtılmaktadır. Yıl sonu gelirleri ile gündeme gelen yüksek kazançlı şirketler, orta ve uzun süreli yatırım yapan kişiler tarafından takip edilir ve kazançları eğer istikrarlı devam ederse hisse senetleri alırlar. Şayet hisseler piyasalarda işe yaramayan bir firma ise bu şirket Temettü ödemelerini hisse senedi olarak veremez ve sadece nakit olarak ödeme yapabilirler.

Temettü ne zaman ve nasıl Alınır?

Yatırım seçeneklerinden bir tanesi olarak görülen yatırımcılar Temettüyü, bir firmanın kazançlarından yararlanarak hisse senetlerini ödeme gününden bir gün önce bile alabilmektedirler. Bunun yanı sıra halka açık olan büyük firmaların hisse senetlerinden yararlanmak için de aynı kural geçerlidir. Ancak Temettüden yararlanmak için bilinmesi gereken bir kural vardır ki oda bu kazançlardan pay sahibi olabilmek için hisse senedinizin olması gerektiğidir. Ayrıca firmaların yönetim kurulu onayları yapıldıktan sonra karların paylaşılacağı zaman yatırımcılara haber edilmektedir. Daha sonra o şirkete ait hisse senedi olan yatırımcılar rahatlıkla Temettü alımlarına ertesi sabah başlayabilmektedir.

Ortaklık ile firmanın kazançlarında temettü ödemelerinin günlerinde bu hakkı elde ederek Temettü alabilirsiniz. Yararlandığınız bu hakkı alabilmek için firmanın kazanç ödemelerinin günü gelmeden bir gün önce senetleri alarak kâr ödemesi alabilirsiniz. Firmanın kazanç paylaşımından bir gün evvelinde hisseleri kazandığınız zaman Temettü haklarından faydalanabilirsiniz. Kazançları elde etmek için Temettüsü yüksek olan firmalardan hisse senedi almak yatırımcılar için uzun ömürlü ve daha karlı olacaktır.

Temettü nasıl hesaplanır?

Şirketlerin kar hesaplamasını yapmak için firmanın kazançları paylaşıldıktan sonra evveldeki kazanç oranlarına göre öngörü yaparak hesaplama yapabilirsiniz. Hisseler belli değerler ile orantılıdır. Piyasada bu fiyat 1 TL olarak belirtilmektedir. Buna göre hesaplamalar ve fiyatlar yapılmalıdır. Kısa bir örnek ile temettü hesaplaması yapabiliriz.

Bir şirketin kazancı yüzde kaç olursa olsun 1 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin %50 kazancı yatırımcılara dağıtılmak üzere açıklandıysa bu tutar 1 TL karşılığı olarak 50 kuruş kazanç vermektedir. Eğer bu fiyat ile firmadan 1000 hisse senedi alırsanız Temettü değeri 500 TL olacaktır. Eğer %90 temettü dağıtsaydı 1 TL karşılığı olarak 90 kuruş olacaktı. Ve ne kadar hisse senedi alırsanız 90 kuruş ile çarpmalısınız. Örneğin 1000 hisse senedi çarpı 90 kuruş eşittir 900 TL olacaktır. Bu şekilde temettü hesaplamaları yapabilirsiniz.


DİĞER TEMETTÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, temettü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan temettü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.