Tema Vakfı Nedir?

TEMA Vakfı yani Türkiye Erozyon ile Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı; 1992 yılından beri faaliyet sürdürmektedir. Kurucuları; Hayrettin Karaca ile Nihat Gökyiğit olarak bilinmektedir. TEMA Vakfı; tamamen gönüllülük esasına dayanan bir sisteme sahiptir. Toplumun her kesiminden insan TEMA Vakfı üyesi olabilir. Dışarıdan gelen önerilere son derece açık olan vakıf; daha çok toprak kurtarılmasına yardımcı her öneriye sıcak bakmaktadır. Siyasi olarak herhangi bir tarafa mensup olmayan vakıf her siyasi parti ve parti mensubu ile toprak ve ekosistem için iş birliği yapmaya da açıktır. Vakfın sitesinde bu güne kadar yapılan her etkinliğin bilançosunu ve kazancını görmeniz dahi mümkündür.

TEMA Vakfının amacı nedir?

Türkiye her yıl neredeyse KKTC yüz ölçümüne sahip bir toprak kaybına uğramaktadır. TEMA Vakfı; Türkiye’nin bu kaybını durdurmayı hedefleyen ve insanların toprak kaybı ile ilgili olarak detaylı bir şekilde bilinçlendirilmesini amaçlayan bir kuruluştur.TEMA Vakfı; her kesimden insana toprak erozyonu hakkında detaylı bilgiler vermeyi sürdürmektedir.

TEMA Vakfı’nın;

 • Türkiye’nin çöl olmasını engellemek,
 • Erozyon ile mücadele etmek,
 • Toprağın ve ekosistemlerin önemini bireylere anlatabilmek ve bu konuda bilinçlenmelerini sağlamak,
 • Doğayı ve ormanları koruma seviyesini arttırmak gibi amaçları vardır.

TEMA Vakfının görevleri nelerdir?

TEMA; birçok etkinlik ve organizasyona ev sahipliği yapmasıyla da bilinen bir kuruluştur. TEMA Vakfı; genel anlamda toprak kaybının önüne geçmeyi amaçlar.

 • Toprağın değerlenmesini sağlamak,
 • Toprağın barış içerisinde kullanılmasını sağlamak,

TEMA Vakfı’nın kendi için benimsediği en önemli amaçların başında gelmektedir.

TEMA Vakfı bünyesine yapılan destekleri kabul eden bir sisteme sahiptir. Destek olmak isteyen kişiler aynı zamanda Vakfın etkinliklerine de katılabilirler. TEMA Vakfı denince akla gelen en bilinen etkinlik; ağaç dikme etkinliğidir ve ülkenin birçok yerinde bu etkinlik yapılmaktadır.

TEMA Vakfı’na nasıl destek olunur?

 • Genç tema olarak vakfa gönüllü olarak hizmet edebilirsiniz,
 • Üye olabilirsiniz,
 • Toplumu bilinçlendirmek adına yapılan faaliyetler sırasında görev alabilirsiniz,
 • Etkinliklerde görev alabilirsiniz,
 • Gönüllü eğitmen olabilir ve çeşitli seminerler verebilirsiniz,
 • Vakfın yayınlarını alabilirsiniz.

TEMA Vakfı’na nasıl üye olunur?

 • Vakfın web sitesini kullanarak; İnternet üzerinden başvuruda bulunmanız mümkündür.
 • Sitede bulunan hesap numaralarına gerekli miktarları yatırarak üye olmanız mümkündür ancak dekontu faks ya da e-mail yolu ile TEMA Vakfı’na iletmeniz gereklidir.

Kayıt sırasında verdiğiniz ücretler; vakfın giderlerine ve ağaç dikimi için fidan alımına kullanılmaktadır.

TEMA Vakfı gönüllüleri ne kadar bağış yapar?

Tema vakfı gönüllüler için farklı bağış miktarları belirlemiştir. Gönüllülerin zaman zaman kayıtlarını yenilemesi gerekmektedir.

 • 0-13 yaş için gönüllülük bağışı 10 TL olarak belirlenmiştir. 14 yaşında bu üyeliğin yenilenmesi gerekir.
 • 14-24 yaş için gönüllülük bağışı 10 TL olarak belirlenmiştir. 25 yaşında üyeliğin yenilenmesi gerekir.
 • 25 yaş üzeri için gönüllülük bağışı 30 TL olarak belirlenmişti. Bir daha üyelik yenilemeniz gerekmez.

TEMA Vakfı’na gönüllü olma işlemini gerçekleştirmiş olmanızın ardından, vakıf; kaydınızı oluşturur, yaprak şeklindeki rozetinizi ve kartınızı kayıt sırasında sunduğunuz adrese gönderir.

Gönüllü kaydı nasıl yenilenir?

TEMA Vakfı; belirli yaş aralıklarında gönüllülerden kayıt yenilemesi talep etmektedir. Bu durumlarda; 0212 291 90 90 numarasını aramanız ve 182’yi tuşlamanız yeterli olacaktır. Bir diğer seçenek de vakfın mail adresine mail göndermenizdir.

TEMA Vakfı oldukça büyük çapta faaliyetler göstermeyi başarmış ve yaptığı her iş sonrasında büyük bir gönüllü kitlesi edinmeyi başarmış bir sosyal kuruluştur. Hiçbir ticari ve siyasi amacı olmayan kuruluş sadece dünya ekosistemine ve Türkiye topraklarına yarar sağlamayı amaçlamaktadır.


DİĞER TEMA VAKFI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tema vakfı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tema vakfı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.