Telif hakkı nedir, ne demektir?

Telif hakkı; bir kişinin oluşturduğu reel ya da sanal bir olgu üzerine elde ettiği yasal haktır. Telif hakkı; bir eser, bir düşünce ya da bir yazılı metin için alınabilir niteliktedir. Bir sinema filminde dahi oluşturduğunuz karakterin telif hakkı olması mümkündür. Telif hakkı almanız halinde yasalar size bir takım ayrıcalıklar verirken, telif hakkı almadığınız durumlarda projelerinizin ya da düşüncelerinizin kullanılmasına engel olamaz ve yasal haklardan yararlanamazsınız.

Telif hakkı neden önemlidir?

Telif hakkı birçok yönden fikri, projeyi oluşturan kişiyi korumaya yöneliktir. Telif hakları 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile net olarak yaşamımıza girmiştir. Telif hakları bir fikir ya da sanat eseri oluşturan kişinin maddi ve manevi çıkarlarını korumak adına yararlıdır. • Telif hakkı maddi haklarınızı korumak için önemlidir,
 • Telif hakkı eser ve fikrinizin başkası tarafından çalınmasını engeller,
 • Telifini aldığınız herhangi bir eser ya da fikir sizin izniniz olmadan geliştirilemez,
 • Size ait olan herhangi bir şey sizin izniniz olmadan arz edilemez,
 • Eseriniz izniniz olmadan geliştirilemediği gibi değiştirilemez,
 • Çoğaltılabilen bir şeyin telif hakkı sizde ise sadece siz çoğaltabilirsiniz,
 • Yaymak için tek yetkili sizsinizdir,
 • Ürünü sadece siz ve yetki verdiğiniz kişiler yayabilir,
 • Telifini aldığınız bir ürün siz öldükten sonra satılırsa ya da yayılırsa mirasçılar pay elde edebilir.

Telif hakkı nasıl nereden, hangi kurumdan alınır?

Telif hakkı almanız için Noter tarafından bu ürünü sizin oluşturduğunuzu kanıtlar bir belge almanız yeterlidir. Bir senaryo yazar ve noterde size ait olduğunu tescil edersiniz. Bir eseri oluşturduğunuz andan itibaren sizindir ve bu haklar sizde mevcuttur. Eserin size ait olduğunu kanıtladığınız sürece de haklarınız korunacaktır. Telif hakkı bütün bu durumların yanı sıra isteğe bağlı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınabilmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde almak için bakanlık bünyesinde hizmet vermekte olan Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne online olarak veya şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu konu hakkında da detaylı bilgilere http://www.telifhaklari.gov.tr/Kayit-Tescil sayfasından ulaşabilmeniz mümkündür.

Telif ve patent arasındaki farklar nelerdir?

Telif hakkı almak ile patent birbirine çok fazla karıştırılan iki olgudur. Telif hakkı almak ile patent almak arasında büyük bir fark vardır. Telif hakkı sanatsal ve kültürel ürünleri ilgilendirir ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilir.  Bir fikir ya da sanat eseri oluşturduysanız bunun için telif hakkı almanız gerekir.

Örneğin; bir film yapmayı düşündünüz ve senaryosunu yazdınız. Bu senaryonun telif hakkını almanız mümkündür. Senaryonuza %60 oranında benzeyen hiçbir senaryonun yayınlanması mümkün değildir. Yayınlanması halinde yasal olarak haklarınızı temin etmeniz mümkün olur.

Patent ise bir ilaç için bir araç için çalıştığına ve benzeri olmadığına dair alınan belgedir. Patent ürünler üzerinde, araçlar üzerinde etkilidir. Patent ise Türkiye’de Türk Patent ve Marka Kurulu tarafından verilmektedir, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır.

Her türlü fikir daha önce telif alınmadıysa telif hakları ile korunabilir ancak patent almanız için işe yarar bir karışım ya da icat ortaya koymanız gereklidir.

Telif hakkı var mı nasıl / anlaşılır öğrenilir?

Telif hakkının olup olmadığını öğrenmek için;

 • Bandrol kontrolü yapabilirsiniz. Bandrolü olan bir ürünün telif hakkı da var demektir.
 • Bil-kodu adı verilen uygulama birçok CD için kodlar oluşturulmasını sağlar ve CD üzerinde yer alan numaralar bir firmaya ait olan telif haklarını anlamanızda yardımcı olacaktır.

Telif hakları için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iletişime geçmeniz de mümkündür.

Bu yazımızda telif hakkı konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TELİF HAKKI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, telif hakkı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan telif hakkı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.