Teknoloji tasarım öğretmeni nedir, kimdir?

Teknoloji ve tasarım öğretmeni, eski bilinen adı ile resim ve güzel sanatlar öğretmenidir. Teknolojinin de gelişmesi ile beraber birçok meslek dalları gelişmiş ve değişmiştir. Buna örnek olarak resim öğretmenlik örneğini verebiliriz. Teknoloji ve tasarım öğretmeni, ilköğretim kurumlarında çalışmaktadır. Öğrenciler için yeni fikirler, düşünme ve bakış açılarını geliştirerek farklı bakmalarını sağlamaktadır. Öğrencileri bu yönden geliştirirken bilinmeyen yetenek ve özelliklerini çıkarmak için alanında öğrenciler ile beraber hem teorik hem de pratik bir şekilde çalışmalar yapmaktadır. Bu işi yapan öğretmene ise teknoloji ve tasarım öğretmeni denmektedir.

Teknoloji ve tasarım öğretmeni, çalıştığı kurumda genel olarak çalışma prensiplerine önem verir. Kullanması gereken araç ve gereçleri nasıl kullanacağını bilirken, öğrencilerin de nasıl kullanması gerektiğini öğreterek onları ayrıca olası kazalardan da korumaktadır. Teknoloji ve tasarım öğretmeni görevlerini daha iyi anlamak için maddeler halinde yazalım;Teknoloji tasarım öğretmeni ne iş yapar, görevleri nelerdir?

 • Verilen imkanlar doğrultusunda programları ve etkinlikleri uygulamak
 • Teknolojiyi ve tasarımı öğrencilere en iyi şekilde öğretme, bilgi verme, teorik ve pratik olacak şekilde eğitim verme,
 • Öğrenciler ile örnek olan bilim adamlarının hayat hikayeleri ile beraber buluşlarını anlatma,
 • Teknoloji ve tasarım dersleri içerisinde öğrencilerin ilgisini kazanarak görülmeyen özelliklerini açığa çıkarma,
 • Öğrencilere nasıl problem çözülür, nasıl karar verilir, nasıl iletişim kurulur gibi becerilerini kazandırma,
 • Öğrencilerin düşünme becerisini ortaya çıkararak yeni fikirler, buluşlar çıkartmalarını ve geliştirmelerini sağlama,
 • Tasarım günlüğü nasıl tutulur gibi eğitimi verme ve kontrol etme,
 • Öğrencilere verdiği ürün ödev dosyalarını inceleme ve değerlendirme,
 • Öğrencilere çeşitli teknikleri öğretmen, bilgiye ulaşım, bilgiyi kullanım gibi,
 • Teknoloji etkinlikleri düzenleme,
 • Öğrencilerin yaptığı gelişim ve girişimlerini izleyerek sorunlu olanlara çözüm odaklı yardımcı olmak,
 • Teknoloji ve tasarım öğretmeni okulda nöbetçi olduğunda ise okulda disiplin ve düzeni sağlamalıdır.

Bu gibi görevleri olan teknoloji tasarım öğretmeni, öğrencilerin daha ilkokul çağındayken görülmeyen özellik ve yeteneklerini açığa çıkararak nasıl düşünmeleri, iletişim ve nasıl gelişmeleri gerektiği konusunda verdiği eğitim gerçekten önemlidir. Bu eğitimler sayesinde gelecekte daha iyi bireyler olmalarını sağlayabilmektedir. Bu yüzden herkes teknoloji ve tasarım öğretmeni olamadığı gibi, teknoloji ve tasarım öğretmeni olup başarılı olanların sayısı da ne yazık ki azdır.

Ülkemizde eğitim sistemi her yıl değişiyor. Bu sebepten ötürü birçok öğretmenler atama konusunda da sorunlar yaşıyor. Bu sorunu yaşayanlardan bir tanesi de teknoloji ve tasarım öğretmenidir. Ancak teknoloji ve tasarım öğretmeni olmak zor da değildir.

Teknoloji tasarım öğretmeni nasıl olunur?

Üniversitelerin Endüstri Ürünleri ve Tasarımı Bölümü mezunu olmanız gerekmektedir. Yurtiçinde ya da Yurtdışında okumanız sorun değildir. YÖK kuralları kapsamında denklik şartlarında olması yeterlidir. Devlette çalışmak isterseniz KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. En az 70 civarında puan almanız gerekmektedir. ancak bunun dışında özel sektörlerde de çalışmanız mümkündür. Daha önce 2011 yılında sadece Endüstri Ürünleri ve Tasarımı Bölümü değil ayrıca onlarca farklı ancak teknoloji ve tasarım konulu bölümlerden de mezun olan adaylar teknoloji ve tasarım öğretmeni olabilmiştir. Bu tamamen YÖK’e bağlı olduğu gibi genel olarak istenen bölüm Endüstri Ürünleri ve Tasarımı Bölümü dışında Rehber Öğretmenlik, Bilişim Teknolojileri, Görsel Sanatlar, Grafik ve Fotoğraf gibi teknoloji ve tasarım ağırlıklı bölümler de kabul edilebilmektedir. Bu yazımızda teknoloji tasarım öğretmenliği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.