Teknik öğretmen nedir? Ne iş yapar?

Teknik öğretmen, adından da anlayacağınız üzere teknik lise, okul ve fakülte mezunlarının olabileceği bir öğretmenlik unvanıdır. Mimar ve mühendis mezunları haricinde teknik çalışanların eğitim düzeylerine göre alabileceği unvana teknik öğretmen denir. Buna örnek olarak endüstri teknik eğitim, yükseköğretim, endüstri meslek lisesi, kız ve teknik kız liseleri mezunları, bu kurumlarda çalışmak için aldıkları yükümlülük ve unvana teknik öğretmen denmektedir. Maddeler halinde eğitim seviyesine göre teknik öğretmenlik derecesine bakalım.

 • Endüstri meslek ve kız meslek liselerinden mezun olanlar teknisyen,
 • Lise sonrası 2 yıl yüksek teknik eğitimi görenler tekniker,
 • Lise sonrası 3 yıl yüksek teknik eğitimi görenler yüksek tekniker,
 • Lise sonrası 4 yıl yüksek teknik eğitimi görenler ise teknik öğretmen denmektedir.

Teknik öğretmenler, erkek ve kız teknik liselerinde, teknik okul ve üniversitelerde teknik öğretmen unvanı ile çalışabilmektedir. Bu eğitim programı sonrası teknik öğretmen unvanını başarı ile kazananlar 2 yarı dönem tamamlamaları sonucu mühendis unvanını kazanmayı hak ederler. Teknik öğretmenler alanlarına göre eğitim verecekleri kurumlarda öğretmenlik yapmaktadırlar.Teknik öğretmen nasıl olunur?

Teknik öğretmen olabilmek için YÖK kural ve şartlarına uymak gerekiyor. Buna örnek olarak eğitim fakülte mezun adayları teknik öğretmen olamamaktadır. YÖK kararı teknik öğretmen olabilecek adaylar,

 • Lise üstü olan eğitim kurumlarında 4 sene zamanlı yüksek teknik eğitimi görenler
 • Yüksek Teknik Öğretmen Okulu
 • Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nun
 • Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu
 • Erkek Teknik Öğretmen Okulu
 • Kız Teknik Öğretmen Okulu
 • Mesleki Eğitim Fakültesi ve diğer teknik eğitim veren bölümleri bitiren adaylar mezun olduklarında Teknik Öğretmen unvanını kazanırlar.

Teknik öğretmenler atanması için ise KPSS sınavının belirli olan bölümlerden mezun olanlar başvuru yaparak taban puanları geçmeleri yeterlidir. Atanmalar yine aynı şekilde YÖK tarafından gerekli olan şehirlere göre dağıtılmaktadır. ÖSYM şartlarına uymayanlar atanmaları yapılmayacaktır. Bu yüzden Yükseköğretim Kurulu şartlarına uyulmalı ve buna göre sınavlarda başarılı olmanız yeterli olacaktır. Ayrıca bu kişiler teknik öğretmen unvanına sahip oldukları için teknik öğretmen arayan üniversite ve kurumlara rahatlıkla başvuru yapabilirler.

Teknik öğretmen maaşları ne kadardır?

Teknik öğretmenler diğer öğretmen branşları gibi derece ve kademelerine göre ücret almaktadırlar. Hizmet yılına ve derecesine göre öğretmen maaşlarına BURADAN ulaşmanız mümkündür. Bu yazımızda teknik öğretmenlik hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TEKNİK ÖĞRETMEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, teknik öğretmen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan teknik öğretmen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.