Futbol, dünyanın her noktasında oynanan en yaygın spor dalıdır. Futbol sektörü her geçen gün büyük bir hızla büyüyor. Bu alana yapılan yatırımlar ve futbol takımlarının bütçesi son yıllarda muntazam seviyelere gelmiş durumda. Öyle ki bazı takımların bütçeleri veya yıllık gelirleri bazı ülke ekonomilerini bile aştı. Piyasanın bu denli büyük olması da insanları bu sektörde profesyonel olarak görev almaya itiyor. Bu yazımızda da bu sektörün olmazsa olmazlarından bir tanesini futbol antrenörlüğü veya diğer adıyla teknik direktörlüğü mesleğini anlatacağız.

Futbol antrenörü nedir, kime denir?

Antrenör, sporcunun başarısı için spor becerileri ve strateji ile gelişimini sağlayan kişi. Boks, futbol, basketbol, atletizm gibi branşlarda oyuncuları yapılacak müsabakalara ve turnuvalara hazırlayan kimselere denilmektedir. Futbol antrenörü ise bu konuda futbol alanında görev alan kişiye denilir. Futbol antrenörü veya teknik direktör, antrenmanlarda amatör veya profesyonel tüm sporcuların, zaman, mekan, donanım, teknik, taktik gibi değişkenleri de göz önüne alarak yeterli düzeye çıkarmakla görevlidir. Peki teknik direktör nasıl olunur?Teknik direktör nasıl olunur?

Öncelikle bu konu hakkında oldukça yanlış bilgiler mevcuttur. Futbol antrenörü olmak için profesyonel futbolcu olmanıza ve hatta futbol oynamış olmanıza dahi gerek bulunmamaktadır. Fakat genel olarak dünyadaki teknik direktörler eski futbolculardan oluşmaktadır. Ancak bunun aksine profesyonel liglerde görev yapan futbol oynamamış teknik direktörler de bulunmaktadır. Teknik direktör olmak istiyorum, nasıl olurum diyen kişiler için ülkemizde yetkili olan kurum Türkiye Futbol Federasyonu yani TFF’dir. TFF her sene dönem başlarında antrenörlük kursları açmaktadır. Bu kurslara başvuru yaparak antrenörlük lisansı sahibi olabilirsiniz. Fakat buradan sertifika alarak doğrudan profesyonel bir takımın başına geçmeniz mümkün değildir. Öncelikle TFF Grassroots C lisansı alınır ve bu doğrultuda 2 sene çalışılır. Daha sonra da UEFA B lisansı almaya hak kazanılır. Bu süreç hakkında detaylı bilgiyi aşağıda verdik.

 • UEFA PRO Lisanslı Antrenör
 • UEFA Elit Genç A Lisanslı Antrenör
 • UEFA A Lisanslı Antrenör
 • UEFA B Lisanslı Antrenör
 • TFF A Kaleci Antrenörü
 • TFF B Kaleci Antrenörü
 • TFF Teknik Direktör
 • TFF A Lisanslı Antrenör
 • TFF B Lisanslı Antrenör
 • TFF Grassroots C Lisanslı Antrenör
 • TFF Grassroots Gönüllü Lideri
 • Futsal Antrenörü
 • Plaj Futbolu Antrenörü
 • Çocuk Futbolu Antrenörü
 • Engelli Futbolu Antrenörü
 • Maç ve Performans Analizi Antrenörü
 • Atletik Performans Antrenörü
 • Oyuncu ve Maç İzleme Antrenörü

Antrenörlük kurslarına girmek yetmiyor, girdikten sonra kursu bitirmek ve bir kulüple sözleşme yapıp üst kurs için süre dolduktan sonra yeni kursa başvurup sıra beklemek gerekmektedir. Peki TFF tarafından açılan bu kurslara katılmak isteyenlerden herhangi bir başvuru şartı aranıyor mu?

Teknik direktör olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

TFF tarafından açılmakta olan teknik direktörlük kurslarına katılmak için bazı başvuru şartları bulunmaktadır. TFF tarafından düzenlenecek olan tüm kurs ve sertifika programlarına katılacak olan kişilerin;

 • 18 yaşını doldurmuş olmaları,
 • Futbol Disiplin Talimatı’nın “Hükümlülük” kenar başlıklı maddesinde belirtilen suçlardan dolayı kesin hüküm giymemiş olmaları,
 • Disiplin Kurulları tarafından, müsabaka sonucunu etkileme veya bahis eylemleri nedeniyle kesinleşmiş ceza almamış olmaları, ç) Kursa daveti takiben ilgili kursa katılmasına herhangi bir engeli olmadığına dair, tam teşekküllü hastaneden sağlık kurulu raporu almaları,
 • TFF tarafından düzenlenen bir antrenör kursuna katılacak kişiler için, Sağlık Bakanlığı’ndan, Acil Tıp Uzmanları Derneği’nden, Kızılay’dan veya İl Sağlık Müdürlükleri’nden onaylı bir kurumdan “İlkyardım Sertifikası” almış olmaları (İlkyardım Sertifikası olmayan veya bu sertifikası güncel olmayan adaylar, antrenör kursları çerçevesinde ilkyardım kursu verilmesi halinde bunlara katılmak zorundadırlar), Bu konuda detaylı bilgilere İLK YARDIM SERTİFİKASI NASIL ALINIR  yazımızdan ulaşabilirsiniz.
 • Kurs ücretinin yatırıldığını belgelemeleri, zorunludur.

TFF antrenörlük kursu başvuru ücretleri ne kadardır?

Bu kurslara katılım sağlayarak antrenörlük için ilk adımı atmak isteyenler bu kurslara nasıl başvuru yapılacağını ve tabi kurs ücretini merak ediyorlar. Aşağıdaki tabloda TFF tarafından açıklanmış olan güncel kurs ücretleri yer almaktadır.

TOPLAM ÜCRET

TFF
HESABINA

TÜFAD
HESABINA

UEFA PRO LİSANS KURSU

40000

35000

5000

UEFA A KURSU

7900

7400

500

UEFA ELİT A KURSU

7000

7000

UEFA B KURSU

6500

6000

500

TFF GRASSROOTS C KURSU

1200

500

700

TFF GRASSROOTS GÖNÜLLÜ LİDERLİK KURSU

230

150

80

UEFA A KALECİ ANTRENÖR KURSU ( PROFESYONEL)

5500

5000

500

B KALECİ ANTRENÖR KURSU ( AMATÖR)

1750

1500

250

ATLETİK PERFORMANS ( FITNESS ) KURSU

6000

6000

MAÇ VE PERFORMANS ANALİZ SERTİFKASYON PROGRAMI

3500

3500

SCOUTING SERTİFİKASYON PROGRAMI

2500

2500

ÇOCUK FUTBOLU SERTİFİKASYON PROGRAMI

3500

3500

FUTSAL ANTRENÖRLÜK SERTİFİKASYON PROGRAMI

4000

4000

PLAJ FUTBOLU ANTRENÖRLÜK SERTİFİKASYON PROGRAMI

2500

2500

SPORTİF DİREKTÖRLÜK KURSU

10000

10000

TFF antrenörlük kursu başvurusu nasıl, nereden yapılır?

TFF yılın belirli dönemlerinde antrenörlük yani teknik direktörlük için kurslar açmaktadır. Bu kurslara http://www.tff.org/default.aspx?pageID=1121 sayfası üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz. Bu sayfada hem güncel olarak antrenör lisans kurs ve sertifika ücretleri yer almaktadır. Akabinde başvuru için tıklayınız kısmına giriş yaptıktan sonra açık kurslara başvuru yapabilirsiniz. Açık kurs bulunmadığı zamanlarda kurs başvurularımız sona ermiştir ibaresi yer almaktadır. Teknik direktör olmak hakkında tüm süreci başvuru şartları, başvuru formunu yazımızda verdik. Tüm bunları ve başvuru için gerekli olan belgeleri aşağıda vermiş olduğumuz dökümandan da inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda teknik direktör ne iş yapar, teknik direktör diploması nasıl alınır, görev tanımı nedir, teknik direktör olmak için futbolcu olmak gerekir mi, ne okumak lazım, futbol antrenörlük sertifikası nasıl alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan TEKNİK DİREKTÖR MAAŞLARI hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teknik Direktör Olmak Hakkında Detaylı Bilgiler İçin TIKLAYIN


DİĞER TEKNİK DİREKTÖR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, teknik direktör konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan teknik direktör duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.