Tekne ehliyeti bir diğer adı ile amatör denizci belgesi kısaca ADB deniz araçlarının bazılarını kullanmak için yeterli bilginiz olduğunu gösteren belgedir. Tekne ehliyeti de tıpkı araç trafiği gibi deniz trafiğinin kontrol edilmesi için gerekli bir unsurdur.

Tekne ehliyeti nereden alınır?

Tekne ehliyeti almak için öncelikle Amatör Denizcilik Federasyonu sitesine yani http://www.adf.org.tr/ adresine başvurmanız gereklidir. Başvurular online olarak gerçekleşir. Sayfa sizi ehliyet için her adımda bilgilendirerek yönlendirme yapar bu sayede hızlı bir şekilde başvurunuzu tamamlama imkanı sunar.Tekne ehliyeti almak şart mıdır?

Kendinize ait bir tekneniz olsun istiyorsanız bu teknenin vergilendirilmesi için mutlaka bir tekne ehliyetine ihtiyacınız bulunmaktadır. Ancak tekneniz 10 gb motor günü ile çalışmayan yani bu değerin altında çalışan bir tekne ise ehliyet edinmenize gerek yok fakat 10 gb üzeri teknelerin mutlaka ehliyet bulundurması gerekli.

Tekne ehliyeti alma şartları nelerdir? Kimler tekne ehliyeti alabilir?

Tekne ehliyeti almak isteyen vatandaşlarımızın aşağıda verilmiş olan şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir.

  1. 14 yaşını bitirmiş olmak (18 yaşından küçük olanların velisinin muvafakatı aranır),
  2. En az ilkokul veya ilköğretim okulu mezunu olmak,
  3. Adli sicil kaydında yurt dışına adam kaçırma ve/veya kaçakçılık suçundan hüküm giymemiş olmak,
  4. Bu Yönetmeliğin 24 üncü maddesinde belirtilen sağlık şartlarını taşıdığını belgelemek,
  5. İdarenin öngördüğü amatör denizci sınavını başarmak şartıyla ADB almaya hak kazanmış olmak.

Tekne ehliyeti almak için gerekli evraklar nelerdir?

Tekne ehliyeti alabilmeniz için sadece sınav ücretini ödemeniz ve sitede size sunulan talimatları yerine getirmeniz yeterlidir. En önemli adım sınav ücretidir. Sınav ücretini yatırmanızın ardından ADB kitapçığı üzerinden ve eski çıkmış sorulardan yardım alarak sınava hazırlanabilirsiniz. Sınav online bir ortamda gerçekleşir ve ADB kitabında bulunan bilgilerden sorumlu olursunuz. Adaylar, ADF tarafından ilan edilmiş olan “Sınav Başvuru Merkezlerine” aşağıdaki belgelerle başvuracaklardır.

  • ADF Sınav Başvuru formu (doldurulmuş ve imzalı)
  • 1 adet Vesikalık Fotoğraf (Sınav Basvuru Formuna iliştirilecek)
  • ADB sınavı için 14 yaşından büyük – 18 yaşından küçük adayların Veli / Vasilerinin Noter onaylı muvafakatnamesi.
  • ADB Sınav ücreti 50 YTL ödendi – banka dekontu.
  • Nüfus Cüzdanı’nın aslı (T.C. Kimlik numaralı) (Başvuruda gösterilecektir !)

Amatör denizci belgesi almak son derece kolaydır ancak yat kaptanı, uluslararası sularda geçerliliği olan bir tekne ehliyeti almanız çok daha zorlayıcıdır ve bir takım belgeler bu aşamada talep edilebilir. Bu yazımızda tekne ehliyeti alma hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TEKNE EHLİYETİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tekne ehliyeti konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tekne ehliyeti duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.