Tekila, alkollü bir Meksika içkisidir. Adını ise bir kasaba olan Tequila’dan almaktadır. Tekila blue agave isimli bir kaktüsten yapılmaktadır ve genel olarak yüzde 40 – 45 oranında alkol içermektedir. Eğer teqila %100 mavi agave’dan üretilmemişse, çeşitli baharat ve allollerle de üretilir. Eğer %100 mavi agave’dan yapılmış bir tekilayı içiyorsanız acı bir tat yerine meyveli ve keskin bir tat alırsınız. Ülkemizde üretilen veya satışı gerçekleştirilen tekila markalarında bu meyveli tadı alamazsınız. Bu yüzden ülkemizdeki markalar genel olarak shot içilmektedir. Ancak Meksika’da tekila tadını almak amacıyla yudumlanarak içilir.

Tekila Fiyatları Ne Kadar Oldu?

Tekila ülkemizde de en çok tüketilen içki türlerinden bir tanesidir. Fakat ülkemizde tekila fiyatları diğer ülkelere nazaran daha yüksek seviyelerdedir. Bunun ilk sebebi kuşkusuz tekila fiyatlarına uygulanan Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV’dir. Bunun dışında ÖTV uygulanmış fiyatlara ayrıca Katma Değer Vergisi yani KDV uygulanır. Yani 1 şişe tekilanın yüzde 60’ından fazlasını vergiler oluşturmaktadır. Hal böyle olunca da tekila fiyatlarının diğer içki türlerinde olduğu gibi yüksek olması doğaldır. Ayrıca her gün tekila fiyatlarına zam yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı tekila severler güncel olarak zamlı tekila fiyatları ve güncel tekila fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak için araştırma yapmaktadırlar. Aşağıda tekila fiyat listesi verilmiştir.Tekila Fiyatları 2023

Aşağıda vermiş olduğumuz listede ülkemizde satışı gerçekleştirilen ve en çok satılan tekila markaları ve bunlara ait en yeni tekila fiyatları verilmiştir. Fakat aşağıda vermiş olduğumuz fiyatlar mağazaların tavsiye edilen satış fiyatlarıdır. Bu sebepten dolayı CarrefourSA, Kipa, Migros, tekel market gibi yerlerde fiyatlar az da olsa değişebilmektedir.

Olmeca Tekila Fiyatları

Bundan 2000 sene önce Aztek halkı agave bitkisinin öz suyundan üretmiş oldukları içkiye “Octilli Poliqhui” adını verdiler ve bu içkiyi kutsal olarak kabul ettikleri Büyük Maya Tanrısı Olmeca’ya adadılar. Günümüzde dünyada en çok tüketilen tekila markalarından bir tanesi de Olmeca’dır. Olmeca yüzde 38 alkol oranına sahiptir. Aşağıda Olmeca içki fiyatları verilmiştir.

35 lik Olmeca Gold179,00 ₺
70 lik Olmeca Gold350,00 ₺
35 lik Olmeca Blanco167,00 ₺
50 lik Olmeca Blanco235,00 ₺
70 lik Olmeca Blanco325,00 ₺
100 lük Olmeca Blanco455,00 ₺
70 lik Olmeca Altos Reposadd450,00 ₺
70 lik Olmeca Altos Plata440,00 ₺
70 lik Olmeca Dark Chocolate325,00 ₺

Don Julio Tekila Fiyatları

Don Julio, Meksika’da en çok tanınan ve satılan tekila markalarından bir tanesidir. Yüzde 38 alkol oranına sahiptir. Ülkemizde de alkol satışının yapıldığı süpermarketlerde, tekel bayilerinde, duty free ve free shop gibi yerlerde bulunabiliyor.

70 lik Don Julio750,00₺
70 lik Don Julio Reposadd680,00₺
70 lik Don Julio Anejo750,00 ₺

Mariachi Silver Tekila Fiyatı

Mariachi, Meksikalılar tarafından 19. ve 20. yüzyıllarda popüler hale gelen ve dünyaya getirilen bir Meksika halk müziğidir. Mariachi Silver Tekila adını buradan almaktadır. En ucuz, güncel fiyatları aşağıda yer almaktadır.

70 lik Mariachi Silver165,00 ₺

Avion Tekila Fiyatları

Mavi agave bitkisinden damıtılmış, 40 derece alkollü,  San Fransisco Dünya İçki Yarışması’nda en iyi tekila ve en iyi beyaz içki seçilmiş tekila markasıdır. Şişe fiyatı aşağıda yer almaktadır.

70 lik Avion Silver425,00 ₺
70 lik Avion Reposadd450,00 ₺

Sierra Tekila Fiyatları

Sierre, yüzde 38 alkol oranına sahip içimi kolay bir tekila markasıdır. Aşağıda güncel olarak fiyatları yer almaktadır.

35 lik Sierra Gold179,00 ₺
70 lik Sierra Gold349,00 ₺
35 lik Sierra Silver259,00 ₺
70 lik Sierra Silver324,00 ₺

Pueblo Tekila Fiyatı

Pueblo diğer rakiplerine nazaran daha uygun, ucuz fiyatlarla satışı yapılan bir tekila markasıdır.

70 lik Pueblo Silver140,00 ₺

Tres Magueyes Tekila Fiyatı

100 lük Tres Magueyes225,00 ₺

Dünyada en çok tüketilen tekila markalarından bir tanesidir. Ülkemizde de çoğu noktada ürünlerini bulabilirsiniz.

Bütün iyi alkoller gibi tekila da yıllandıkça gerçek tadını vermektedir. Eğer 1-2 ay bekletilmişse Silver, 2 aydan 1 yıla kadar bekletilmişse Reposado (bekletilmiş), eğer bu süreden fazla bekletilmişse Anejo (yıllanmış) adını alır. Tekila, ne kadar bekletilmişse o kadar pahalıdır. İçinde kurt olan tekila ise kaktüsten yapılır, içindeki kurda ‘’gusano’’, kurtlu tekilaya ise ‘’mescal’’ denir. Renksiz ve açık kahve renkli türleri de bulunan tekila, metal ya da cam bir tankta bekletilirse Blanco (gümüş) adını alır. Viski gibi aromalı odun fıçılarda bekletilirse, bu tekilaya fıçının aromasına göre Oro (altın renk) adı verilir.

Tekila limon ve tuzla birlikte shot (şat) içilmektedir. Ülkemizde tekila fiyatları KKTC ( Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ) ve Yunanistan gibi diğer çok sayıda ülkeye göre daha pahalıdır. Bunun en büyük sebebi yazımızda da bahsetmiş olduğumuz vergilerdir.  Bu yazımızda en son, zamlı, yeni, güncel tekila fiyatları ile tekila ne kadar, kaç para, kaç TL hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer tüm alkollü içeceklerin güncel fiyatlarına İÇKİ FİYATLARI yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER TEKİLA FİYATLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tekila fiyatları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tekila fiyatları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.