Tehlikeli madde güvenlik danışmanı nedir, ne demektir, kimdir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı son dönemde popülaritesini arttırmış ve elde ettikleri gelirlerle de merak uyandırmayı başarmış bir meslektir. Tehlikeli madde güvenlik danışmanı tehlikeli maddeleri; taşıyan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmelerin yapmış oldukları işlemleri, insan sağlığına, diğer canlı varlıklara ve çevreye zarar vermeden, güvenli bir şekilde taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalar ve ilgili mevzuat hükümleri çevresinde yapmaları için işletmelere yardımcı olmak amacı ile istihdam edilecek veya hizmet alınacak, yetkilendirilen gerçek kişiye denilmektedir.  Tehlikeli madde güvenlik danışmanı kısaca TMGD olarak da bilinmektedir. Peki TMGD nerelerde çalışır, çalışma olanakları nasıldır?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı nerelerde çalışır?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanları, tehlikeli madde taşımacılığı süresinde yer alan ve bir yıl içinde net elli ton ve üstü miktarlarda işlem yapan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan olarak faaliyet gösteren işletmeler ile toplam araç kapasitesi elli ton ve üzerinde olan taşımacılık işletmelerinde çalışırlar. Peki kimler bu mesleği yapabilir? Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olma şartları nelerdir?Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olma şartları nelerdir?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı yani TMGD olmak için belirli şartlara haiz olmanız gerekmektedir. Bunlar;

  • Öncelikle üniversitelerin lisans bölümlerinden yani 4 senelik bir fakülteden mezun olmanız gerekmektedir.
  • Kaçakçılık, dolandırıcılık, dolanlı iflas, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, kaçak insan taşımacılığı veya ticareti, hırsızlık, rüşvet suçlarından hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü bulunmamak,
  • Yetkili yangın söndürme eğitim merkezlerinden uygulamalı yangın söndürme eğitimine katıldığına dair alınan belgenin aslını ibraz etmek veya noter onaylı suretini sunmak,
  • Tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi yetki belgesine sahibi eğitim kuruluşlarında, tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimine katılarak, tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi tamamlama belgesini almak, yapılan sınavda başarılı olmak gerekmektedir.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı nasıl olunur?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı yani TMGD olmak için eğitimini vermekle yetkili kuruluşlara başvuru yapılması gerekmektedir. Akabinde burada 49 saat süren bir eğitimi başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Her ilde bu eğitimi vermekle yetkili kurslar bulunmaktadır. Bu kursu tamamlayan kişiler Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan sınava katılma hakkı kazanmaktadırlar. Bu sınavı başarı ile tamamlayan kişiler tehlikeli madde güvenlik danışmanı olarak görev yapmaya başlayabilirler. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir ve sınavdan 70 ve üzeri alan adaylar başarılı kabul edilir. Sınavda başarısız olan kişilerin 3 kez sınava girme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca bu sınavda yanınızda kitap bulundurmanın ve kitaptan bakmanın serbest olduğunu da unutmayın.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı sertifikası geçerlilik süresi nedir?

Sınavı başarı ile tamamlayan adaylar güvenlik danışmanı sertifikası verilmektedir. Bu sertifika 5 sene süre ile geçerlidir. Tehlikeli madde güvenlik danışmanları yani TMGD en fazla 5 işletmeye danışmanlık yapabilmektedir. Bu sebepten dolayı halen çok sayıda eleman açığı bulunmaktadır.

Terimi kaldır: tehlikeli madde güvenlik danışmanı tehlikeli madde güvenlik danışmanı

Tehlikeli madde danışmanı (TMGD) ne kadar maaş alır, kazanır?

Tehlikeli Madde Danışmanı maaş bilgisi için çalışılan firma sayısı ve firmanın mahiyetine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; ufak bir benzin istasyonuna hizmet veren Tehlikeli Madde Danışmanı (TMGD) aylık 800-1.000 TL kazanabilir. Aynı anda 5 firma ile çalıştığını düşünürseniz aylık 4.000-5.000 TL bir gelir edebilir. Büyük fabrikalar kalifiye bir Tehlikeli Madde Danışmanı (TMGD) için aylık 10.000 TL’ye kadar teklif verebilmektedir. Bu yazımızda tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TMGD HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tmgd konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tmgd duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.