Tebligat Adresi Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Mahkeme ve icra müdürlüklerinin yasal bildirimleri bildirmeye yarayan bir belgedir. Devlet tarafından hazırlanıp açık ya da kapalı olan tebligat bir nevi çağrı belgesidir. Bu belge ile dava açacağınız ya da benzeri durumlarda karşı tarafa bir şekilde hukuksal işlemin olacağına dair bilgi vermeye yaramaktadır. Yetkili makamlar tebligat adresini haber alması gereken kişinin adresine göndermesine denmektedir. Şayet usulüne uygun tebliğ edilmediyse bu tebligat işe yaramamaktadır. Bu yüzden usulüne göre tebliğ edilmeyen tüm işlemler hüküm görmez ve devam edilmez.

Mahkeme, savcı ya da icra dairelerinden gelerek gerekli kişiye bilgi veren tebligat belgesi kişiye hukuksal anlamda haber vermeye yarayan bir belgedir. Genel olarak gönderilen tebligatlar sadece şikayet ya da haciz gibi durumlar için değildir. Ayrıca sizi bir davaya şahit olarak çağırmışlar olabilir. Ya da şikayet edilen bir konu hakkında sizin de görüşünüzü almak için çağrılmış olabilirsiniz. Her konuda gönderilebilen tebligat sadece çağrı amaçlı olduğu için tebligat geldiği zaman endişelenmek yerine dikkatlice okumanızda fayda vardır. Bazen gelen tebligatlar sadece aleyhinize değil ayrıca lehinize olacak durumlarda da olabilmektedir. Eğer gelen tebligatları anlamakta zorlanırsanız avukatınıza gösterip size açıklamasını isteyebilirsiniz. Eğer avukatınız yoksa en yakın adliyeye giderek yardım alabilirsiniz.Tebligat Adresi Kısmına Ne Yazılır?

Yukarıda belirtildiği gibi tebligat adresi üzerine bilgi verilmek amacıyla her konuda çağrı yapılmak için yazılar yazılmaktadır. Tebligat adresinin sol üst kısmına gönderen yerin adı yazar. Örnek verecek olursak İstanbul İcra Dairesi gibi diyebiliriz. Bunun yanı sıra esas numarası da yazmaktadır. Esas numarası, mahkeme ve dava işlerini düzgün sıralı tutulması adına tüm dosyalara belli bir numara verilir. Esas numarası da bunu gerektirir. E sembolü ile başlayan esas numarası 2014/80 diye devam eder. Örnek verecek olursak İstanbul Ceza Mahkemesi E: 14/80 diye de yazılabilir. Bu dosya numarasıdır.

Tebligat adresi üzerinde genel olarak sol üst kısımda hangi makamdan geldiyse o isim yazar. Daha sonra sırası ile dosya numarası, davacı vekili adı soyadı, TC numarası, avukat bilgileri ve adresi yazar. Onun altında ise davalı vekili adı soyadı, avukat adı soyadı ve adresi yazar. Talep konusu adres bildirimi ya da diğer bildirimler yazabilmektedir. Daha sonra onun altında açıklama yer alır. Açıklamada tebligat hakkında gerekli açıklama yazmaktadır. Onun altında istem ve talep yazarak hemen sağ altına davacı vekilin adı soyadı ve imzası bulunur. Şeklinde tebligat adresi örnek olarak verilebilir.

Eğer tebligatta borçlu harçlı olduğunuz yazıyor ve itiraz süreci içerisinde hiçbir şekilde cevap vermeyip gitmeniz gereken bir mahkemeye de gitmiyorsanız o zaman polisin sizin zorla sizi alıp götürmesini kabul etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden gelen tebligatları zamanında müdahale etmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Tebligat adresi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan mahkeme tarihi nasıl öğrenilir konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER TEBLİGAT ADRESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tebligat adresi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tebligat adresi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.