Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası veya bilinen diğer adıyla vatandaşlık numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen bir numaradır. Her vatandaşımızın bir kimlik numarası bulunmaktadır ve bu numara kişiye özgüdür. Bu numara kişiye bir kez tanımlanır ve bir daha değiştirilmez. Kimlik numarası 11 hanelidir. Çeşitli durumlarda kişiler kimlik numaralarını unutabiliyorlar. Yanlarında bunu öğrenebilecekleri ehliyet veya kimlik bulunmuyorsa da İnternet üzerinden bu kimlik numarasını nasıl ve nereden öğrenebileceklerini merak ediyorlar. Peki İnternetten kolay olarak kimlik numaranızı öğrenmenin bir yolu var mı?

T.C. kimlik numarası nasıl, nereden öğrenilir?

İnternet üzerinden kimlik numarası yani vatandaşlık numarası öğrenmek oldukça kolaydır. Bu işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Öncelikle E-Devlet Kapısı’nı kullanarak pratik bir şekilde sorgulama işlemini yapabiliriz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/kisisel-bilgiler adresine girerek sorgulama yapabilirsiniz. Ancak burada giriş işlemlerinde bir tanesi hariç hepsinde kimlik numarası talep edilmektedir. Fakat “İnternet Bankacılığı” yoluyla giriş yaparken kimlik numarası olmadan da giriş yapabiliyoruz. Burada hangi bankayı kullanıyorsanız onu seçmeli ve kart numaranız ile şifrenizle giriş yapmalısınız. Akabinde vermiş olduğumuz sayfada kimlik bilgilerinizi görebileceksiniz.Bunun dışında bir diğer yol ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi İnternet adresi üzerinden kimlik numarası bulma işlemidir. Bunun için https://tckimlik.nvi.gov.tr/Modul/NufusaKayitYeriSorguModulTCKimlikNo sayfasına giriş yapmalısınız. Bu sayfada sizden Ad, Soyadı, Baba Adı, Anne Adı, Doğum Yılı, Cinsiyet, İl ve İlçe, Cilt No, Aile Sıra No ve Birey Sıra No gibi bilgiler talep edilecektir. Bu bilgileri girmeniz ve doğrula demeniz durumunda da kimlik numaranızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda iki farklı şekilde tc kimlik no öğrenme hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİMLİK NUMARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kimlik numarası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kimlik numarası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.