Taşıyıcı anne nedir, ne demektir?

Taşıyıcı anne; bir başkasının bebeğini, laboratuvar ortamında döllenmesinin ardından tüp bebek gibi enjekte yoluyla rahminde taşıyan kişidir. Taşıyıcı anne bir nevi rahmini kiralayan kişidir. Taşıyıcı anne; anne olması mümkün olmayan ve rahmi ile ilgili sorun yaşayan kadınların, eş cinsel evlilik bireylerinin ve fiziği ile ilgili kaygı yaşayan kadınların bebeklerini taşır. Taşıyıcı annelik son derece zor ve çeşitli tahliller sonucunda yapılabilecek bir işlemdir.

Taşıyıcı anne nasıl olunur?

Taşıyıcı anne olmak; bebeğin rahminizde kaldığı süre boyunca bütün denetimleri kabul etmeniz gereken ve rahminizdeki bebeğe karşı sorumlu olduğunuzu unutmamanız gereken bir dönem olduğu için oldukça zor şartlar ortaya koyar. • Bebeğe rahmini kiralayan kişinin kesinlikle bu işi gönüllü olarak yapması gereklidir. Para almadan değil; gönüllü olarak bunun için sunduğunuz beyanı kabul etmesi gereklidir.
 • Hamile kalacak kişinin bütün tahlilleri yaptırması ve ilerde bebeğe zarar verebilecek hiçbir hastalığı, bağımlılığı olmaması gereklidir.
 • Taşıyıcı annenin en son ne zaman gebe kaldığı, ne zaman kürtaj olduğu gibi konulara doğru bilgiler vermesi bebeğin hayatı için önem arz eder.
 • Taşıyıcı anne olacak kişinin rutin kontroller geçirmesi önemlidir.
 • Taşıyıcı annenin psikolojik olarak bu sürece hazır olması önemlidir.

Taşıyıcı annelik yasal mıdır?

Taşıyıcı annelik ülkemizde yasak, günah ve ayıp olarak etiketlense de, dünyanın bir çok ülkesinde aileler başkasının rahmini kiralayarak bebek sahibi olmaktadır. Bu sebepten dolayı da ülkemizde yasak olduğu için genel itibariyle taşıyıcı anneler Gürcistan, Kıbrıs gibi ülkelerde bulunmaktadır. Ülkemizde bulunsa dahi işlemler bu ülkelerde yapılmaktadır.

Taşıyıcı anne nasıl bulunur, nasıl bulabilirim?

Taşıyıcı anne bulmak; Türkiye sınırları içerisinde mümkün değil. Yazımızda da bahsettiğimiz üzere bulunsa dahi, işlemler yurt dışında gerçekleştiriliyor. Kanunlar; taşıyıcı annelik gibi bir mesleğin var olmasını, sürdürülmesini ve anne ile baba adaylarının bu yöntem ile çocuk sahibi olmasını istemiyor. Taşıyıcı annelik şu anda meslek olarak;

 • Belçika,
 • Amerika,
 • İngiltere,
 • Hindistan
 • Gürcistan
 • Kıbrıs
 • Taylant
 • Brezilya gibi ülkelerde serbest durumdadır.

Taşıyıcı anne bulmak için herhangi bir kuruma veya merkeze başvurmanız gerekmemektedir. Taşıyıcı anneyi kendi çabalarınız ve araştırmalarınız ile bulmalısınız.

Taşıyıcı annelik yapacak kişinin bu dönem boyunca bütün ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği, stresten uzak olması gerektiği gibi detayları unutmamak gerekir.

Taşıyıcı annelik yorumları

Taşıyıcı annelik bazı kişiler için para kaynağı olarak görülse ve kişi anne olmak istemiyor olsa dahi; hamilelik sırasında bebek ile taşıyıcı annenin bağ kurması gibi durumlar mümkündür. DNA yapısının iki farklı bireye sahip olması, rahmini kiralayan kişi için bir anlam ifade etmez. Biyolojik olarak kendini hamileliğe hazırlayan bir vücudun bu süreç sonrasında tamamen anne psikolojisine girecek olduğunu unutmamanız gerekir. Nitekim bu güne kadar bu tarz problemler de yaşanmıştır. Rahmini kiralayan kişi çocuk ile arasında bağ kurduğu için sonrasında bebeği size vermek istemeyebilir ve kanunen Biyolojik anne babanın durumunun incelenmesi ardından bebek taşıyıcı anneye verilebilir. Örnekleri dünya genelinde vardır.

Profesyonel olarak bu işlemi yapan kişilerin sözleşmeler ile bu işlemi gerçekleştirdiğini unutmamanız gereklidir. Hamilelik dönemi bitince, doğumun ardından kişi ücretini alır ve hayatınızda bulunmaz. Bu durumun doğru bir şekilde saklanması ya da çocuğa doğru bir şekilde aktarılması önemlidir aksi halde çocuk üzerinde travma oluşmasına neden olabilir.

Bu yazımızda taşıyıcı anne yöntemi nedir, taşıyıcı anne nasıl yapılır, olan var mı, olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TAŞIYICI ANNELİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, taşıyıcı annelik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan taşıyıcı annelik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.