Taşımalı Eğitim Nedir?

Taşımalı eğitim, nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim birimlerinde, zorunlu öğrenim sebebi ile öğrencilerin ilçe, il gibi daha büyük yerleşim birimlerindeki merkez okullara günübirlik olmak üzere taşınması ile gerçekleştirilen eğitime denir.  Ülkemizde her köy veya ilçede istenilen eğitim seviyesine ulaşılamamış olması taşımalı eğitimin en büyük sebebi olarak gözükmektedir. Öğrenciler eğitimlerine devam edebilmek adına, kendilerine uzak yerlerdeki okullara her gün gitmek zorunda kalmaktadır.

Taşımalı eğitim sistemi ülkemizde 8 senelik zorunlu eğitimine geçilmesinin ardından geçmiş yıllara göre oldukça yaygınlık kazanmıştır. Daha sonra sistem 12 senelik zorunlu eğitime geçilmiş ve taşımalı eğitim daha da kullanılır hale gelmiştir. Ülkemizdeki düzensiz nüfus yapısı ve öngörülmesi oldukça zor olan nüfus hareketleri sebebiyle taşımalı eğitim her geçen gün daha da hayati hale gelmektedir.Taşımalı Eğitime Neden İhtiyaç Duyulur?

Küçük yerleşim yerlerinde öğretmen ve eğitmen eksikliği, okul eksikliği, öğrenci sayısının yetersiz olması, birleşmiş sınıflardan oluşan okulların sayısının azaltılması ve daha kaliteli okullarda eğitim görmek isteyen öğrenci ve velilerin çokluğu taşımalı eğitimin nedenleri arasındadır. Çeşitli sebeplerden dolayı her yerleşim yerine okul yapılamaması, ülkemizde taşımalı eğitimi zorunlu hale getirmiştir.

Taşımalı Eğitim Sorunları Nelerdir?

Taşımalı eğitim günümüzde çoğu kişi tarafından oldukça külfetli ve verimsiz bir eğitim sistemi olarak görülmektedir. Her ne kadar öğrencilerin yerleşim birimlerinden alınıp, diğer ilçelerdeki okullara kadar götürülmesi ve okulda yemek ve benzeri ihtiyaçlarının karşılanması cazip olarak görülen bir durum olsa da, genellikle uzun yollar kateden öğrenciler yorgun olurlar ve sınıflar bu sistem ile daha da kalabalık hale gelir. Bu yönleriyle de taşımalı eğitim sistemi yanlış bir tercih olarak görülmektedir.

Bu durumlardan harici olarak da taşımalı eğitim sistemi ile köylerin okulsuz ve öğretmensiz bırakıldığı görüşü hakimdir. Öğretmenlerin sadece öğrencilere değil aynı zamanda eğitim verdiği öğrencilerin köyüne de örnek olduğu düşünüldüğünde, taşımalı eğitim sistemi sayesine köylerin öğretmenlerin bilgi ve birikimlerinden mahrum bırakıldığı düşüncesi baskındır. Bu ülkenin genel olarak eğitim kalitesinin düşürüldüğü sonucuna varılabilir.

Taşımalı eğitim sisteminde bir diğer sorun ise, taşımayı gerçekleştiren şirketlerin veya kişilerin gerekli önlemleri almıyor olması ve bu konuda yapılan denetimlerin yetersiz olmasıdır. Bunun sonucu olarak trafik kazalarında her sene çok sayıda öğrencimizi, yavrumuzu kaybedebiliyoruz.

Devletler ilköğretimi uluslararası seviyede arttırmak ve geliştirmek adına çeşitli politikalar yürütmektedir. Ülkemizde tam anlamıyla uygulanmadığı veya eksik uygulandığı yönünde eleştiriler bulunan söz konusu politikaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Okul sayısını artırma,
  • Her bir yerleşim biriminde okul açma,
  • Kırsaldaki öğretmenlere ek ödeme yaparak onları motive etme,
  • Çoklu eğitim yapma,
  • Kız çocukları başta olmak üzere öğrencilere yatılı okuma olanağı sağlama,
  • Ailelerin eğitim harcamalarını azaltma ve devlet tarafından karşılama,
  • Halkı bilgilendirme,
  • Toplumun eğitime destek olmasını sağlama.

Taşımalı Eğitime Tatil Ne Demek?

Son günlerde kar, aşırı yağış gibi çeşitli sebeplerden dolayı haberlerde ve çeşitli basın yayın organlarında taşımalı eğitime tatil diye bir tabirle karşı karşıya kalıyoruz. Bu taşımalı eğitiminin sağlanması adına uygun koşulların bulunmadığı bu sebepten dolayı taşımalı eğitimin ara verildiği anlamına gelmektedir. Yani taşımalı eğitim sistemi ile diğer ilçelerde veya yerleşim yerlerinde okula giden öğrenciler bu süre zarfında, doğa olayları gibi çeşitli sebeplerden dolayı eğitimlerine ara verilmiştir. Bu süreçte öğrencilerin okula gitme zorunluluğu yoktur.

Taşımalı eğitim sorunları, zararları

Taşımalı Eğitim Kalkıyor Mu?

Ülkemizde taşımalı eğitim sistemi yakın bir tarihte ortaya çıkmış bir sistem değildir. Öğrencilerin taşınması vasıtası ile yapılan bu eğitim çeşidi çok uzun yıllardır ülkemizin başlıca sorunlarından bir tanesidir. Bu sistemin kaldırılabilmesi için öncelikle tüm köylere kadar gerekli eğitim kalitesinin götürülebilmesi demektedir. Dileriz hükümetler bu konuya gerekli önemi verir ve ileride taşımalı eğitim gibi bir sistemle karşılaşmayız. Ancak ne yazık ki, taşımalı eğitim sisteminin kaldırılması günümüz itibariyle mümkün değildir.  Taşımalı eğitim sistemi hakkında soru, sorun ya da şikayetlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Aynı zamanda aşağıdaki bağlantıya tıklayarak taşımalı eğitim mevzuatını da indirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan kapsayıcı eğitim nedir öğrenebilirsiniz.

Taşımalı Eğitim Yönetmeliği İndirmek İçin TIKLAYIN


DİĞER TAŞIMALI EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, taşımalı eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan taşımalı eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.