Taşeron Ne Demek?

Taşeron, Fransızca’daki “tacheron” kelimesinden gelmektedir.  Bir taşeron genellikle bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firmaya denilmektedir. Örneğin bir inşaat işinde genellikle konutların elektrik donanımı, doğraması yada su tesisatı ayrı ayrı taşeronlara verilmektedir. Başka bir örnek daha verecek olursak günümüzde bazı askeri kurumlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. İşte burada firmaya taşeron firma ve bu firmada çalışanlara da taşeron işçi denilir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışanlara ise taşeron işçi denilmektedir. Taşeronlar, tali işveren, alt işveren, alt işletici, alt ısmarlanan gibi isimlerle de anılmaktadırlar.

Taşeron işçiler günümüzde artık bir çok iş ve birçok şirket tarafından yardımcı işlerde kullanılmaktadırlar.  Taşeron işçilerin bu denli fazla tercih edilmesinin sebebi, asıl iş sahiplerinin yani şirketlerin yanında çalıştırdıkları işçilerin sigorta, sosyal imkanı vb. masraflarından kurtularak üzerindeki yükleri taşeron firmalara atmak istemelerindendir. Şirketler bu şekilde daha fazla kar gütme amacı taşımaktadırlar.  Fakat henüz tam olarak tanımı yapılmamış, çalışma şartları iyileştirilmemiş hatta tam olarak oturtulamamış taşeron işçilerin hakları bu gibi durumlarda kenara atılarak haddinden fazla çalıştırılıp emeklerinin karşılığını tam olarak alamamaktadırlar. Nedeni ise oldukça basittir:Örneğin: Bir şirkette günde 1000 kişilik bir yemek için yemek firmasıyla anlaşılmaktadır. Normalde 1000 kişilik yemeği yapacak kadro 10-15 arası değişmektedir ve minimum asgari ücretten bu kişilerin şirkete maliyeti 13 Binden fazla olmaktadır. Ancak aynı iş taşeron firmaya verilirse daha az insan çalıştırılarak yine aynı işin yapılması hedeflenir. Yani 5-6 çalışan ve 7-8 bin TL gibi masraflarla işin altından kalkılmaya çalışılır. Bu durum firmaların yüksek kar amacıyla taşeron işçilerin haklarını nasıl gasp ettiklerini rahatça gözler önüne sermektedir.

Taşeron Firmaların Ahlaki Olmayan Davranışları

  • Çalışma şartları gerekli kanun hükmünde belirtilmesine rağmen bu çalışma süreleri sadece kağıt üzerinde var edilerek mesai başlangıç ve bitiş saatlerinin patron tarafından belirlenmesi..
  • Devlet dairelerinde mesai saatleri dışında yapılan ek işler için mesai ücreti alınsa da taşeron firmalarda patronun insiyatifine kalmıştır.
  • 11 ay düzenli çalışsanız da bu süre sonunda tazminat hakkı elde etmemek için işten çıkarılma durumunuz vardır.
  • Maaşlar diğer sektör çalışanlarına ve yapılan işlere göre oldukça az seviyededir.
  • Sigorta primlerinin eksik olarak yatma gibi durumları vardır.
  • Kıdem tazminatı çoğu durumda alamazlar.
  • Taşeron işçilerin haklarını sonuna kadar savunacak bir sendika yoktur.

Not: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma ile tazminatta ay hesabı uygulamasına geçilmesine karar verilmiştir. Yani 11 ay çalıştırılıp işten çıkartılan taşeron işçiler için tazminat hakkı doğmuştur. Aynı zamanda günlük 8 saat ve üzeri çalışanlar için mesai ücreti verilmesi yönünde düzenlemelere gidilerek taşeron işçilerin haklarını korumaya yönelik önemli adımlar atılmıştır. Devlette.com olarak temennimiz bu düzenlemelerin devam etmesi ve taşeron işçilerin haklarının hiçbir şekilde gasp edilmemesidir.

Taşeron İşçi Nedir? Taşeron İşçi Anlamı Nedir?

Taşeron işçi tanımı hakkında İnternete anonim olarak yüklenmiş bir video bulunmaktadır. Videoda taşeron işçinin tanımı biraz mizahı genellikle gerçekçi olarak ele alınmıştır. Aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu haberimizde taşeron işçi nedir, taşeron ne demektir, taşeron firma tanımı ve taşeron işçilerin hakları hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TAŞERON HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, taşeron konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan taşeron duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.