Tasdikname nedir, ne demektir?

Tasdikname okulu bitirmeden ayrılan kimseye ya da aynı düzeydeki başka bir okula geçmek isteyen öğrenciye verilen bir öğrenim belgesidir.  Bu belgede okulunuzun adı, almış olduğunuz dersler ve aldığınız derslerin kredisi yazmaktadır. Tasdikname okulu bıraktığınıza dair verilen bir belgedir.  Tasdikname iki sayfadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki öğrenci durumunu gösterirken, ikinci sayfa ise öğrencinin notlarını ve almış olduğunuz dersleri gösterir.

Tasdikname ne işe yarar?

Tasdikname sadece öğrencinin okul ile ilişiğinin kesildiğini gösteren bir belge değildir. İlerleyen zamanlarda tekrardan okula kayıt yaptırmak istediğinizde daha önceden almış olduğunuz bu tasdikname işe yarayacaktır. Çünkü tasdikname üzerinde hangi dersleri aldığınızı detaylarıyla gösterilir. Bu belgeyi yeni kayıt olacağınız okulunuza verdiğinizde almış olduğunuz dersleri tekrardan almak zorunda kalmaz yani derslerden muaf olursunuz.Tasdikname nasıl ve nereden alınır?

Tasdikname almak için eğitim görmüş olduğunuz öğretim kurumuna başvuru yapmanız yeterlidir. Basit bir şekilde tasdikname almak istediğinizi bildirir bir dilekçe ile bizzat veya noter onayı ile vekil tayin ettiğiniz kişice başvuru yapmanız durumunda tasdikname alabilirsiniz.  Ancak bu hususta 18 yaşını doldurmuş olmanız önemlidir. Çünkü 18 yaşını doldurmamış olan öğrenciler bizzat başvuru yaptıkları takdirde bu belgeyi alamazlar. Bu kişiler anne, babası yani velisi ile beraber başvuru yapmaları durumunda bu belgeyi alabilmektedirler.

Ayrıca tasdikname belgesi sadece öğrenci durumu aktif olan öğrencilere verilmektedir. Yani öğrenciliğini dondurmuş veya sildirmiş olanlara bu belge verilmez.

Tasdikname diploma yerine geçer mi?

Tasdikname ile diploma farklı şeylerdir. Tasdikname okulu bitirmeden alınan bir belgedir ancak diploma okuldan mezun olduğunuz takdirde almaya hak kazanılan bir belgedir. Ancak tasdikname diploma yerine geçtiği için alınmasının akabinde özenle saklanmalıdır. Fakat kaybedilmesi durumunda da tekrardan çıkartılabilir.

Tasdiknamemi kaybettim, ne yapmalıyım?

Çeşitli sebeplerden dolayı tasdiknamenizi kaybetmeniz durumunda tekrardan çıkartmak için tasdikname almış olduğunuz eğitim kurumuna başvuru yapmalısınız. Bilgileriniz bu eğitim kurumunda kayıtlı olacağından tekrardan bu belgeyi çıkartmak için bir engel bulunmamaktadır.

Tasdikname kaç gün içerisinde verilir?

Tasdikname belgesi almak uzun süren bir işlem değildir. Öğretim kurumunuza başvuru yaptığınız takdirde birkaç resmi düzenleme akabinde aynı gün tasdiknamenizi alabilirsiniz.

Bu yazımızda tasdikname nedir, ne demektir, nasıl çıkartılır, kaç gün içerisinde verilir? Tasdikname aldım başka okula kayıt yaptırılabilir mi, tasdikname için gerekli belgeler nelerdir, tasdikname alınca ne olur, alma şartları nelerdir, kaybolursa ne yapılır gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan ortaöğretim başarı puanı nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER TASDİKNAME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tasdikname konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tasdikname duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.