Eğitim, anne karnında başlayıp hayatın sonuna kadar devam eden bir süreçtir. İlk adımlar tabi ki çocuğun yemek, uyku alışkanlıklarıyla evde başlar. Okul döneminde bunun gelişmesi için iyi bir eğitim yuvasına ihtiyaç vardır. Önce özel mi, devlet okulu mu diye ebeveynlerin istişarelerinden sonra tam gün mü yoksa çocuğun fazla sıkılmaması için yarım gün mü tartışması başlar. Eğer evde çocukla ilgilenecek çalışmayan bir anne varsa yarım gün tercih edilir. Bazılarına göre tam gün okul, çocuğun etüte kalıp daha düzenli çalışması için bir fırsattır. Peki ülkemizde uygulanmakta olan eğitim çeşitlerinden bir tanesi olan tam gün eğitim ya da diğer adıyla tekli eğitim tam olarak ne demektir?

Tam gün eğitim nedir?

Tam gün eğitim, memurlar gibi 9-17 arası uygulanan bir seçenek değildir. Derslerin sabah 08.30 gibi normal bir saatte başlayıp, öğleden sonraları 15.00 gibi sona erdiği; teneffüslerin 15’er dakika olduğu ve 70 dakika gibi uzun öğlen tatilinin olduğu eğitim türüne Tam Gün (Normal-Tekli ) Eğitim denir. Sadece ortaöğretim kurumlarının meslek okullarında saat 17’ye kadar uzayabilir. Saatler kış ve yaz şartları düşünülerek belirlenir ve biraz da okulun merkeze yakınlığıyla giriş çıkışlarda esneklik olabilir. 9.00’da başlayan okullarda bile ilk derslere hala geç kalan ve derse kabul kağıdı için muavinlerin odalarında kuyruk oluşturan öğrenciler bulunmaktadır. Yarım gün olan yani en geç 7.30’da dersin başladığı okulları düşünmek bile istemiyorum.Tam gün eğitim faydaları ve zararları nelerdir?

Yarım gün eğitim veren okullarda günün yarısında çalışma, dinlenme, gezme için bol bol zaman kalmaktadır. Fakat bunun nasıl değerlendirildiği önemli.Yapılan araştırmalara göre bütün gün eğitim daha verimli olmaktadır. Çünkü öğrenciler zaman çok olduğunda çalışmaya zaman ayırmayıp genelde gezme ve uyuma eylemleriyle günlerini geçirip yine akşamları masalarına oturmayı tercih ederler. Okullardaki rehberlik servisleri isteyen öğrencilere çalışma planı çıkarıp bu disiplini kazandırmayı düstur edinmişlerdir. Fazla serbestlik kardan çok zarar vermektedir. Bu sebeple gelecek vaad eden çocuk ve gençlerimize çalışma hayatına daha rahat alışmaları ve disiplinli bir hayat için tam gün eğitim daha faydalıdır.

Tam gün eğitime ne zaman geçilecek?

Başbakan Binali Yıldırım, son yıllarda yapılan en büyük reformlardan bir tanesi olarak gösterilen tam gün eğitim sistemine 2023 yılında geçileceğini söyledi. Tam gün eğitim için 2023 yılına kadar tüm hazırlıkların gerçekleştirilmesi bekleniyor. Tam gün eğitim hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TAM GÜN EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tam gün eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tam gün eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.