Tam bursa dair pek çok şey yapılıyor. Bu konu da hepimiz için önemli bir sürece sahip oluyor. Peki ama burs süreçleri nasıl ilerliyor? Tam burslu olmak ve burs imkanlarından yararlanmak genellikle okuldan okula değişken bir süreç yaratıyor. Peki ama tam burslu olmak ne demektir?

Tam burslu nedir? Tam burslu olmak ne demektir?

Tam burslu demek genellikle vakıf üniversiteleri tarafından karşımıza çıkan bir konudur. Vakıf üniversiteleri öğrencilere burs şartları ve olanakları sağlamaktadır. Bir üniversitenin her hangi bir bölümüne girebilmek için belirli puanları tutturmanız, buna ek olarak da söz konusu ücretini yatırmanız gerekiyor. Tam burs için ise hiçbir şey yatırmanıza gerek olmuyor. Okul sizi ücretsiz bir şekilde alıyor ve eğitim veriyor.Mesela XX isimli bir üniversite diyelim. Bu üniversite yıllık 20.000 TL ücretle turizm bölümü eğitimi veriyor diyelim. Üniversite sınavlarından geçer puan aldıktan sonra bu XX isimli okulun turizm bölümüne de puanınız yetiyor ise giriyorsunuz. Genellikle bir sınıfta 20 kişi var ise 1 ya da 2 kişi tam burslu olur, yarısı yüzde 50 burslu olur. Kalanı da paralı olur. Çok nadir %75 burs sağlanır. Bu da okuldan okula değişir. Tabi bölümlerin de etkisi vardır.  Burslu olma durumu tam olarak budur. Bursuz öğrenciler 20 BİN TL yıllık ödeme yaparken, %50 burslu öğrenciler 10 Bin öderken tam burslular hiç ödemez. Durum tam olarak bu şekildedir.

Tam burslu öğrencilerin hangi giderleri karşılanır?

Aslında bu durum da yine okulun sunduğu imkanlara göre değişir. Bazı okullar yıllık bütün ücretleri öderken ek olarak da yemek bursu verebilir (ki bu nadir olur). Ama genellikle tam burs yalnızca öğrenim ücretini kapsar diyebiliriz. Haliyle de yapılacak olan işlemler ve alınacak olan eğitime göre bir şema çizilir diyebiliriz. Bu yüzden de herkes için daha rahat ve daha verimli bir süreç ortaya çıkarabiliriz. Tam burslu öğrenciler şayet bölüm tekrarı yapmadıysa ya da bazı dersleri alttan almadıysa bir sorun olmaz.

Bazı okullar 1 sene alttan ders alma hakkı tanıyor. Bu yüzden bu okullara dair çözümleri de inceleyebiliyorsunuz. Mesela bir üst sınıfa geçtiniz ama alttan dersiniz var. Onu bütünleme ile verebilirsiniz. Bu bir sorun teşkil etmiyor. Yaz okulları tam bursa dahil olmuyor genellikle. Ama bütünleme sınavları içinde bir sorun olmuyor. Bu yüzden de yapılacak olan çalışmalar bu şekilde irdelenebiliyor. Bu yüzden tam burslu öğrenciler için şöyle bir liste yapabiliriz:

  • Eğitim ücreti kapsamındaki ücretler
  • Alttan alınan ders gibi süreçler pek çok kişinin karşısına çıkıyor.

Tam burslu olma şartları nedir?

Tam burslu olma şartları okuldan okula ve eğitimden eğitime değişiyor. Örneğin bazı okullar yalnızca girişte tam burslu öğrenci alırken, bazıları da dönem içi puana göre burs oranı yükseltebiliyor. Liseler ya da üniversiteler için de durum tam olarak böyle. Ama söyleyebileceğimiz en net şart, yüksek puan şartıdır. Tam burs için belirli şart budur. Bunun dışındaki beklentiler de yine puan yükseltme talebi üzerine olacaktır diyebiliriz. Geneli itibariyle tam burslu olma konusu bu şekilde açıklanabilir.

Tam burslu öğrencilere para veriliyor mu?

Bu konuda özel üniversitelerin farklı yaklaşımları mevcuttur. Bazı özel üniversiteler tam burs kazanmış öğrencilerine ayrıca maddi yardım da yapmaktadır. Yani eğitim ücretlerinin alınmamasının yanında bir de para yardımı gerçekleştirilmektedir. Bu para yardımı bazı üniversitelerde ayda 1000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu konuda başvuru yapmak istediğiniz özel üniversitenin öğrenci kabul şartlarını incelemeniz gerekmektedir. Şayet bulmakta zorluk yaşarsanız yorum bölümümüzden konu hakkında bilgi talep edebilirsiniz. En kısa sürede gerekli inceleme sağlanarak konu hakkında detaylı bilgi sizlerle paylaşılacaktır.

Tam burslu okurken burs kesilir mi?

Yine öğrencilere maddi yardım yapılması gibi bu konuda üniversiteden üniversiteye değişiklik gösteriyor. Bazı üniversitelerin burs konusunda tutumu oldukça katı olabiliyor. Bazıları belirli bir ganonun altına düştüğünüzde bazıları ise sınıfta kaldığınızda bursu iptal etmektedir. Bu durumda zaten oldukça yüksek olan üniversite harç ücretlerini ödemek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir duruma düşmemek adına kesinlikle burslu okumak istediğiniz yükseköğretim kurumunun tüm şartlarına göz gezdirin. Özellikle ders tekrarı durumlarında ve yaz okuluna kalınması durumunda ücret talep edip etmediklerini öğrenin.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.