Özellikle şehir içinde yaşıyorsanız ve araba kullanma şansınızın olmadığı durumlarda sık sık taksileri kullanmaya mecbur kalabilirsiniz. Taksilerde yer almakta olan ve ödenecek ücreti gösteren araçlara da taksimetre diyoruz. Günümüzde çok sayıda uyanık sürücü taksimetrelerde çeşitli düzenlemeler yaparak, müşterilerin daha çok ücret ödemesini sağlayabiliyorlar. Ya da çok sayıda sürücü yine taksimetre açmadan müşteriyi götürmeyi tercih edebilmektedir. Tüm bunların yasal olmadığını ve bir cezası olduğunu unutmayın. Peki taksimetre açmama cezası nedir?

Taksimetre açmama cezası nedir?

Öncelikle taksimetre açmama, sanılanın aksine vergi ile ilgili bir durum söz konusu değildir. Taksi şoförleri, verecek oldukları vergileri taksimetre üzerinden değil, kesmiş oldukları fişler üzerinden gösterirler. Taksimetre açılmaması durumu da genel itibariyle taksi şoförünün, taksi sahibi ile anlaşmasından dolayı kaynaklanan bir durumdur. Yani taksi şoförü, ücretini  taksimetre üzerinden alıyorsa, bu sebepten açmayarak bu ücretten haksız kazanç sağlamaktadır. Her ne sebeple olursa olsun, taksimetre kullanmamak veya açmamak kesinlikle suçtur. Peki cezası ne kadardır?  • Taksimetre açmamanın cezası : Taksimetre açmayan sürücülere 1.920 TL para cezası kesilmektedir. Tekrarı durumunda ruhsatlarının iptal edilmesi de söz konusu olabilmektedir.
  • Taksimetre bulundurmama cezası : Bazı araçlarda taksimetre bulundurmak zorunlu kılınmıştır. Bu kurala uymayan kişilere 10.736 TL para cezası kesilir.
  • Taksimetreyi bozuk olarak kullanmanın cezası: Bozuk taksimetre kullanmanın cezası oldukça ağırdır. Bunun için 7 bin 623 TL ödemeniz gerekmektedir.

Taksimetre açmayan sürücüler nereye, nasıl şikayet edilir?

Şayet bindiğiniz taksi şoförü, taksimetreyi açmamış ise bu durumu hemen şikayet etmeniz mümkündür. Bunun için bağlı bulunduğunuz belediyeyi arayarak şikayetinizi kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Belediyeler bu konuda yapılan şikayetlere anında cevap vermektedirler.

Bu yazımızda taksimetre açmama cezası ne kadardır, taksimetre bulundurmama veya taksimetreyi bozuk olarak kullanmanın cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan taksiciler nereye şikayet edilir öğrenebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.