Türkiye’de sarı taksi sorunu yıllardır devam etmektedir. Müşterileri azarlayandan fazla para alanlara, turistleri kazıklayanlardan indi bindi ücretini fazla alanlara kadar birçok şikayet mevcuttur. Bu sorun yıllardır çözümlenmemekle beraber aynı sorunları her yıl yaşamaktayız. Özelliklere Türkiye’ye gelen turistlerin büyük sorunu olan sarı taksiler, normal ücretin kat kat fazlasını isteyebilmektedir. Bu durumdan şikayetçi olan turistler beyaz masaya şikayetini dile getirseler de sorun yıllardır çözümlenmiş değil. Bu tür şikayetler ise en fazla İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Konya gibi büyük şehirlerde meydana gelmektedir.

Şikayet konular her yıl artarken, müşterilerin mağduriyetleri ise giderilmemektedir. Taksicileri şikayet etmek isteyenler genel olarak şunlardan yakınmaktadır.  • Kısa mesafe yolcu almamaları,
  • Gündüz vakitlerinde gece tarifesi açılması,
  • İndi bindi fiyatını fazla gösterilmesi,
  • Işıklarda beklerken bile taksimetrenin para sayması,
  • Turistlere özel fiyat sunmaları,
  • Yol kısa olduğu halde yolu bilerek uzatmaları
  • Adresi bildikleri halde bilmiyorum deyip dolanmaları
  • Müşteriyle azarlar gibi iletişim kurmaları
  • Bozuk yok deyip yüksek bahşiş almaya çalışmaları

Şeklinde daha onlarca şikayet konuları bulunmaktadır. En çok şikayet yakın mesafeye yolcu götürmemeleridir. Ancak Taksiciler Esnaf Odası bu konuda müşterilerin “4 TL’lik de olsa, 40 TL’lik de olsa müşteri istediği yere götürülecek” demektedir. Ancak birçok taksici buna uymazken şikayetlerde azalmamaktadır. İkinci en çok şikayet ise “taksici beni uzun yoldan götürdü” şeklindedir. Özellikle o şehre yeni gelmiş ve adresi bilmiyorsa, taksici bunu fırsat bilerek uzun yoldan götürerek fazladan para almaya çalışır. Bunu fark eden yolcular şikayette bulunurken, fark edemeyenler ise fazladan ödeme yapmaya mahkum edilir.

Taksiciler Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Ülkemizde azalmayan bu taksici mağduriyetlerini şikayet etmek için Taksiciler Esnaf Odasına şikayette bulunabilirsiniz. Buraya şikâyet etmek için 444 15 23 numarayı arayabilir ya da 153 numaralı beyaz masa şikâyetinde de bulunabilirsiniz. Şikâyet yapıldıktan sonra yolcunun problemi dinlenilerek rapor tutulur. Problemin kaynağı bulununca kayıt altına alınıp raporlanır ve gerekli müdürlüğe iletilir. Müdüre gelen başvuru onaylanınca şikâyetçi tekrar dinlenir ve şikâyet dilekçesinin çözümü bulunmaya çalışılır. Ancak şikâyet ederken bilmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Şikâyet edeceğiniz aracın plakasını not etmelisiniz. Eğer alabilirseniz şoförün adı ve soyadı işi daha da kolaylaştıracaktır. Şikâyet edeceğiniz konuyu detaylı bir şekilde anlatarak gerekli yerlere bildirmeniz yetecektir.


DİĞER TAKSİCİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, taksici konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan taksici duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.