Taksiciler Ne Kadar Para Kazanırlar?

Taksiciler, şehir içerisinde insanları bir yerden bir yere taksimetresi olan ticari araçlarla götüren kişilerdir. Taksiciler ne kadar para kazanır sorusunun cevabı tam olarak vermek zor olacaktır. Sebebi ise, büyük şehirlerde çalışanlar ile küçük şehirlerde çalışan taksicilerin aldıkları para farklı olurken, havaalanlarında çalışanların gelirleri ise ayrı farklıdır. Bundan dolayı sadece çalışına şehir değil, muhit ve taksi durağı önemlidir. Bununla birlikte taksi durağına ödenecek ücret, aidat, sigorta, aracın sahibine ödenecek ücret ve yakıt gibi faktörler olunca taksiciler bazen borçlu dahi kalabilmektedir. Çünkü günlük olarak yaklaşık 400 TL borçlu olarak başlamaktadırlar. Bu borçlarını kapatanlar üstüne kazandıklarından kazanırken, bazı zamanlarda ise bu paraya dahi yetişemeyip cebinden vermek zorunda kalıyorlar. Bunları düşününce taksicilerin ne kadar kazandığını bir de siz düşünün.

Taksicilerin Kazançları Ne Kadardır?

Ancak işini gerçekten anlamda yapan ve iyi bir yerde taksicilik yapan, gerçekten güzel miktarlarda aylık getirisi olmaktadır. Türkiye’de taksiciler her şehirde ve her muhitte mevcuttur. Taksicilerin kullandıkları ticari araçların plakaları satın alınmaktadır. Daha sonra taksiler gerekli taksi duraklarına kayıt edilir ve müşteri bulmak için sıraya girerler. Bazı plaka sahipleri kendileri sürerken, bazıları ise sürücü tutabilmektedir. Taksicilik mesleğinin maaşları genel anlamda ortaklık şeklinde yapılmaktadır. Yani taksilerin plaka sahipleri, sürücülerine belli oranlarda ortaklık sunar ve plakasını kiralayarak günlük belirli gelirler elde eder. Bu ortaklık oranı %40 – %50 şeklinde değişebilir. Yani bu anlamda bir taksici aylık 5.000 TL kazandıysa yarısı kadarı sürücüye kalmaktadır.Bunun yanı sıra maaşlı sürücülerde tutan plaka sahipleri mevcuttur. Fakat bu kişiler genelde asgari ücret vermektedir. Bilhassa küçük şehirlerde bu ücret geçerli olmaktadır. Büyük şehirlerde ise yüzdelik şeklinde ortaklık bulunmaktadır. Bunun yanı sıra taksicilik mesleğinde ne kadar müşteri olursa o kadar fazla kazanmaktadır. Bunun için de durduğu yer çok önemlidir. Örnek olarak havaalanı verebiliriz. Burada birçok turist nasıl otellerine gideceklerini bilmedikleri için ya transfer ya da taksicileri kullanarak gitmektedir. Burada taksiciler müşterilerini otellere bıraktıktan sonra havaalanına döner. Dönerken müşteri yakalarsa ekstra kar olacaktır. Ancak bazı durumlarda bu tam tersi olurken gününe birkaç müşteri ile kapatanlar daha az gelirler elde etmektedir. Bundan dolayı taksicilerin 1 ay içerisinde ne kadar para kazandığını söylemek çok zordur. Ancak genel olarak söylemek gerekirse bir taksici aylık olarak 5.000 TL ile 10.000 TL arası (giderler hariç) kazanabilmektedir. Bu yazımızda taksici maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan taksici nasıl olunur detaylı olarak öğrenmeniz mümkündür.


DİĞER TAKSİCİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, taksici konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan taksici duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.