Takdir belgesi; öğrencilere okulda gösterdikleri başarılar baz alınarak verilen bir belgedir. Orta Öğretim son sınıfa kadar okullarda, takdir belgesi verilebilmektedir.

Takdir belgesi almak için gerekli şartlar nelerdir?

  • Takdir alacak öğrencinin en az 4. Sınıf seviyesinde olması gereklidir. 12. Sınıf sonuna kadar bir öğrencinin takdir alma hakkı mevcuttur.
  • 1,2 ve 3. Sınıf öğrencilerine takdir belgesi verilmemektedir.
  • Türkçe dersi not sisteminde en az 3 yani puan sistemine göre en az 55 olmayan bir öğrencinin takdir alması mümkün değildir.
  • Takdir alacak öğrencinin mutlaka tüm dersleri en az 45 olmak zorundadır karnesinde 45 altı dersi olan yanı not olarak 1 alan bir öğrenci hiçbir belge alamamaktadır.
  • Bir dönem içinde gerekli başarının gösterilmesi gereklidir, takdir belgesi bir sonraki dönemi etkilememektedir.
  • Yılsonunda ders kredilerin 85 ve üzeri olması halinde öğrenciler takdir belgesi alabilmektedir.

Takdir belgesi hesaplaması nasıl yapılır?

Takdir alıp alamadığınızı öğrenmek için ufak bir hesaplama yapmanız yeterlidir. Dönem ağırlıklı puan hesabı yapmanız halinde takdir alma durumunuzu öğrenebilirsiniz.Herhangi bir dersi haftada 3 saat aldınız diyelim ve dönem sonu notunuz 55…
Sayıları belirledikten sonra 55 ile 3’ü çarpmanız yeterli olacaktır. Tüm derslerinizde bu işlemi yaptıktan sonra ortaya çıkan rakamları toplamanız ve ortaya çıkan rakamı, tüm ders saatleri toplamına bölmeniz yeterli olacaktır.

  1. dönem takdir hesaplamalarında; derslerinizin yıl sonu ortalamasını değil, 2. Dönem notlarınızı baz almanız gereklidir.

Bir öğrenci ilkokul ve ortaokulda, her dönem sonunda takdir aldıysa; okulu bitirirken üstün başarı belgesi ile ödüllendirilmektedir. Öğrencilerin herhangi bir belge alabilmesi için disiplin cezası olması ve davranış notunun da 100 olması şarttır.


DİĞER TAKDİR BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, takdir belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan takdir belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.