Tahliye taahhütnamesi nedir, ne iş yarar?

Tahliye taahhütnamesi; bir meskeni kiralayan birey için mal sahibinin ya da kiralama yetkisi olan kişinin hazırladığı belgedir. Tahliye taahhütnamesi mal sahibine kiracısının ne zaman evden çıkacağına karar verme hakkı tanımaktadır. Tahliye taahhütnamesi imzalarken; bir evde ya da iş yerinde 1 ay kullanma hakkına sahip olduysanız, 1 ay sonunda kullandığınız yeri boşaltmanız gerekecektir aksi halde yasal bir ihlal yapıyor olursunuz. Kiralayan kişinin evden ya da iş yerinden zamanında çıkmamasından şikayetçiyseniz bu yöntem ile başınız ağrımadan ve en masrafsız şekilde sonuca varabilirsiniz.

Tahliye taahhütnamesi nereden nasıl alınır?

Tahliye taahhütnamesi kiracının kendi el yazısı ile ya da noter aracılığı ile temin edilmelidir. Kiracıdan direkt olarak el yazısı ile bu belgeyi isteyecekseniz; nüfuz cüdanı fotokopisi altına “Tahliye taahhütnamesi olması için hazırlanmıştır.” İbaresinin altına el yazısı ile evi ya da iş yerini boşaltacağı tarihi yazmasını isteyebilirsiniz.Tahliye taahhütnamesi geçerlilik süresi nedir?

Tahliye taahhütnamesi geçerliliği kiracı ile kiraya veren arasında taahhütname üzerinde yer alan tarihe kadardır. Örneğin 1 senelik bir taahhütname yaptınız ve 28 Ocak tarihinde evi boşaltacağınız belgede yer alıyor. Bu durumda 28 Ocak tarihinde evin ya da iş yerinin teslimini yapmanız gereklidir.

Tahliye taahhütnamesi nasıl hazırlanır?

Tahliye taahhütnamesi hazırlamak için sadece bir kağıda kiracının el yazısı ile “….. tarihinde evi/iş yerini boşaltmış olacağımı onaylıyorum, gayrimenkulü teslim etmemem halinde doğan yasal yükümlülüklerimi kabul ediyorum.” Yazması ve imzalaması yeterlidir. Bu işlemi nüfuz cüzdanı fotokopisi altına yazılan bir yazı ile yapmanız daha mantıklıdır.

Tahliye taahhütnamesi daha kapsamlı olsun, alt metinler içersin ve ek yükümlülükler koysun diyorsanız o halde bir avukat ile taahhütnameyi hazırlamanız ve noterde onay işlemine tabii tutmanız yerinde olacaktır.

Tahliye taahhütnamesi ile kiracı nasıl çıkar?

Tahliye taahhütnamesi imzalayan bir kişi; ne zaman iş yerinden ya da evden çıkacağını beyan etmiş demektir. Tahliye taahhütnamesi son gününde evi ya da iş yerini boşaltması gerekecektir aksi halde 30 gün içinde ihtarname çekilmeli ve mahkemeye başvurulmalıdır.

Bu yazımızda tahliye taahhütnamesi ne işe yarar, işe yarar mı, imza tarihi, hangi tarih yazılır, geçerlilik süresi, zorunlu mudur, nasıl doldurulur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan ev sahibi istediği zaman zam yapabilir mi öğrenebilirsiniz.

Tahliye taahhütnamesi örneği indirmek için TIKLAYIN 


DİĞER TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tahliye taahhütnamesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tahliye taahhütnamesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.