Vatandaşlık Numarası Nedir, Ne Demektir?

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası veya vatandaşlık numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün uzun yıllar boyunca yürütmüş olduğu Mernis uygulamasının hayata geçirilmesi ile her vatandaşın nüfus cüzdanlarında bulunan bir numaradır. Mernis projesi kapsamında kimlik numarası verilmesi sürecinde 1999 yılında ölen vatandaşlarımız da dahil olmak üzere 122.145.860 kişi kaydının veri olarak sisteme girişi tamamlanmıştır. Peki vatandaşlık numarası ne işe yarar?

Vatandaşlık Numarası Ne İşe Yarar?

  • Vatandaşlar arasında yaygın olarak kullanılan isim benzerliğinden (ad ve soyadı) ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılması.
  • Birey kimlik tespitinin hızlı bir şekilde yapılmasının sağlanması.
  • Bireyin doğumundan itibaren tüm işlemlerinin ortak bir numara ile yürütülmesinin sağlanması.
  • Kamu kuruluşları arasında bilgi alışverişinin kolaylaştırılması, vatandaşa daha hızlı ve güvenli hizmet verilmesinin sağlanması gibi amaçları kapsamaktadır.

Vatandaşlık numarası veya T.C. Kimlik No, 11 haneden oluşan ve Türkiye vatandaşlarına verilmekte olan kişiye özgü bir rakamdır. Üzerinde basit bir pariteyle hata bulma özelliği bulunmaktadır; ilk 10 rakamın toplamının birler basamağı, 11. rakamı vermektedir. Bu algoritmayı kullanan oluşturucularla yaklaşık 900 milyon kadar geçerli TC kimlik numarası üretilebilmektedir. Ayrıca; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı; 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermektedir.T.C Kimlik No ( Vatandaşlık Numarası ) Neye Göre Veriliyor?

Öncelikle tarafınıza verilen vatandaşlık numarasının yukarıda vermiş olduğumuz sistemsel hesaplamaları karşılaması gerekmektedir. Bunun dışında ise sistem, tarafınıza vermiş olduğumuz algoritmalara uyan rastgele bir numara atamaktadır.

Bu yazımızda vatandaşlık numarası yani T.C. kimlik numarası nedir, neye göre veriliyor, ne zaman çıktı, ne demektir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Diğer yazımızdan TC kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım konusunda detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.