Bir ülkenin vatandaşlarına devlet tarafından verilen, kimlikleriyle, kişisel durumlarını gösteren belgeye nüfus cüzdanı denilmektedir. Nüfus cüzdanında şahsın adı, soyadı, medeni bilgileri, doğum tarihi gibi bir çok önemli ve 3. Şahıslar ile paylaşılmaması gereken bilgiler bulunmaktadır.

Şayet nüfus cüzdanınızı kaybetmeniz veya çaldırmanız durumunda bir çok sorun ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.  Başınıza neler mi gelebilir?  • Adınıza bankadan kredi çekilebilir yada çek karnesi yazılabilir.
  • Kimliğinizi kullanarak suç olaylarına dahil olabilirler.
  • Çeşitli alışverişlerde kullanarak sizi binlerce lira zarara sokabilirler.
  • Adınıza telefon hattı açarak tüm faturaları size yükleyebilirler.

Bunların haricinde T.C. kimliğinizi kaybetmeniz durumunda başınıza bir çok şey gelebilir. Bu sebeplerden dolayı nüfus cüzdanımı kaybettim, T.C. kimliğimi kaybettim diyorsanız hemen aşağıda size söylediğimiz şeyleri yapmanız ve olası bir mağduriyetten kendinizi korumanız gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanımı Kaybettim? Ne Yapmalıyım?

Kimliğinizi kaybettiğiniz zaman ilk olarak il ve ilçelerde bulunan bağlı bulunduğumuz nüfus müdürlüklerine “Nüfus Cüzdanımı Kaybettim.” Diyerek 3 adet biyometrik fotoğraf ile birlikte başvuruda bulunuyoruz. Nüfus cüzdanını kaybetme sebebimizi belirterek, yeni bir nüfus cüzdanı yani yeni çipli kimlik çıkarmak istediğimizi yetkililere iletiyoruz. Yeni nüfus cüzdanı çıkarmak için burada tarafınıza bir form sunuluyor. Bu formu doldurduktan sonra, vermiş olduğunuz kayıt bilgileri inceleniyor ve yeni kimliğiniz kısa süre içerisinde çıkarılıp, adresinize postalanıyor. Ancak burada unutmamanız gereken nokta, nüfus cüzdanımı kaybettim diyerek yapacağınız başvurular için yanınızda biyometrik fotoğraf bulundurmanız.  Yanınızda son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 biyometrik fotoğraf bulundurmazsanız yeni kimliğinizi alamazsınız. Başvuru yaptıktan sonra da tarafınıza geçici kimlik belgesi düzenlenir. Bu belge ile resmi kimliğiniz gibi tüm işlemleri halledebilirsiniz. Akabinde yeni kimliğinizin basımı yapıldığında, ikamet adresinize bu kimlik iletilir.

Ayrıca yeni kimlik çıkartmak için yanınızda pasaport, ehliyet, memur kimliği, avukat kimliği veya evlilik cüzdanı gibi resmi bir belgeyi yanınızda götürmelisiniz.  Bir diğer önemli husus ise 18 yaşından küçük vatandaşların kimliklerini sadece vasisi yada velisi alabilmektedir.

NOT: Eski sistemde nüfus cüzdanımı kaybettim dediğiniz zaman bir gazeteye ilan vermek zorunda kalıyorduk.  Bu ilanda kimliğimi kaybettim hükümsüzdür ibaresini geçiriyorduk. Ancak bu uygulama artık tamamen tarih oldu.  Artık T.C. kimliğimi kaybettim dediğiniz zaman sadece yukarıda anlattığımız işlemi yerine getirmeniz kafi olacaktır.

Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Cezası Ne Kadar?

Vatandaşların bu gibi durumlarda ise en çok merak ettiği soru ise “kimliği kaybettim cezası var mı?”.  Evet, nüfus cüzdanını kaybetmenin belli bir para cezası vardı. Nüfus müdürlüklerine yapacağınız başvurunun ardından ister hemen, isterseniz de daha sonra ödemek üzere idari para cezası kesilmekteydi. Ancak geçtiğimiz dönemde bu ceza tutarı kaldırıldı. Bunun yerine yeni kimlik için belirli bir ücreti ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu ücretin ne kadar olduğunu da nüfus cüzdanı kaybetme cezası konumuzdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Bu haberimizde kimliğimi kaybettim ne yapmam gerekiyor, nüfus cüzdanı kaybetme cezası ne kadar,  kimliğimi kaybettim yenisi nasıl çıkarılır yada nüfus cüzdanım çalındı, kayboldu gibi durumlarda başınıza gelebilecek şeyleri ve neler yapmanız gerektiğinizden bahsettik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİMLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kimlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kimlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.