Suudi Arabistan, Arap Yarımadası’nda yer almakta olan ülkelerden bir tanesidir. Başkenti Ürdün olan ülkede Arapça konuşulmaktadır. 30 milyon civarında bir nüfusa sahip Suudi Arabistan’ın yüzölçümü ise ülkemizin üç katı kadardır. İslamiyet’in doğduğu topraklar olan Suudi Arabistan’da iki kutsal şehir olan Mekke ve Medine bulunmaktadır. Her sene hac ve umre için gelen milyonlarca Müslüman ile birçok turisti ağırlamaktadır. İnsan sirkülasyonunun oldukça yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir. Suudi Arabistan’a kutsal görevlerini yerine getirmek dışında çalışmak için giden de milyonlarca insan bulunmaktadır. Petrol zengini olan ve kişi başı milli gelirin bir hayli yüksek olduğu bu ülkede daha iyi şartlarda çalışma imkanı elde etmek için çok sayıda kişi bu ülkeye gitmektedir. Bu yazımızda Suudi Arabistan’da iş arıyorum diyen vatandaşlarımız için iş ilanları ile bu ilanlara nasıl iş başvurusu yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgiler verdik.

Suudi Arabistan’da İş İlanları 2023

Suudi Arabistan’da yapabileceğiniz iş fırsatlarından bahsetmeden önce ülkenin şeriatla yönetildiğini ve oldukça katı kurallara sahip olduklarını hatırlatmak isteriz. Kadınların başı dahil, vücudunun hiçbir yeri görünmeyecek şekilde örtünmeleri gerekmektedir. Havaların oldukça sıcak olduğu ülkede sosyal hayat genel olarak geceleri işlemektedir. Suudi Arabistan’da yaşayan vatandaşların ekonomik düzeyleri oldukça yüksektir bu sebepten bu ülkede çalışmak için çok sayıda kişi yabancı ülkelerden gelmektedir. Sizler de Suudi Arabistan’da çalışmak istiyorum diyorsanız bu kişiler arasında olabilirsiniz.Suudi Arabistan’da gerek mavi yaka gerekse beyaz yaka çalışanlar için iş fırsatları bulunmaktadır. Mimar, aşçı, inşaat mühendisi, makine mühendisi, mobilya elemanı, öğretmen, hemşire, hostes, şoför, vasıflı vasıfsız inşaat işçisi, iş makinaları operatörü, garson gibi sayısız kadro ve pozisyonda çalışma olanakları bulunmaktadır. Özellikle son dönemde büyük bir hızla gelişen inşaat ve enerji sektörlerinde istihdam rakamları bir hayli yüksektir. Sadece bu saydıklarımız değil çok sayıda kadro ve pozisyonda sayısız personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapılmaktadır. Peki Suudi Arabistan’da iş arıyorum diyorsanız neler yapmalısınız?

Suudi Arabistan’da Nasıl İş Bulunur?

Suudi Arabistan iş ilanları

Gerek refah seviyesi, gerekse yüksek maaşlar yüzünden çok sayıda kişi Suudi Arabistan’da çalışmak için başvuru yapıyor. Sizler de bu ülkede çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Bunun için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni İŞKUR aracılığı ile başvuru yapmaktadır. Suudi Arabistan’da bulunan Türk firmaları ve yabancı firmalar İŞKUR üzerinden ilanlar yayınlayarak talep toplamaktadır.

Diğer bir yol olarak da Suudi Arabistan iş ilanları yayınlayan kariyer portallarına başvuru yapmaktadır. https://www.gulftalent.com/saudi-arabia/jobs ve https://www.bayt.com/en/saudi-arabia/jobs/ adresinde güncel ilanlar mevcuttur.

Belki de Suudi Arabistan’da çalışmak için en çok tercih edilen yol ise Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren şirketler aracılığı ile başvuru yapmaktır. Bu şirketler her sene ülkemizden çok sayıda personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştiriyorlar. Bu şirketlere doğrudan müracaat ederek de çalışma olanağı elde edebilirsiniz.

Suudi Arabistan’da İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Suudi Arabistan iş başvurusu

Suudi Arabistan’da inşaat, tekstil, gıda gibi çok sayıda alanda çok sayıda Türk firma bulunmaktadır. Bu firmaların ilanlarını devlette.com sitemizde yayınlamaktayız. Aşağıda verdiğimiz firma sayfalarına girerek bu kurumlara iş başvurusunda bulunabilir ve aynı zamanda yurt dışı için yayınlanmış olan açık iş pozisyonlarına göz gezdirebilirsiniz.

Saymış olduğumuz bu şirketlerin yurt dışı ilanlarına kolaylıkla iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Suudi Arabistanda nasıl iş bulunur?

Suudi Arabistan’da nüfusun neredeyse 3’te 1’ini yabancı işçiler oluşturuyor. Kuşkusuz rakamın bu denli yüksek olmasının en büyük sebebi ülkelerinde elde edemedikleri maaşların burada veriliyor olması. Genel olarak işçiler 2000 Dolar ile 2500 dolar arasında değişen tutarlarda maaş alıyorlar. Şayet doktor, mühendis gibi beyaz yakalı iseniz bu maaşlar çok daha yüksek seviyelere çıkıyor.

Ancak son yıllarda Suudi Arabistan yönetimi işçilerin belini bükecek çok sayıda yeni vergi çıkardı. Bunlardan bir tanesi de ailesini yanında getiren işçiye her bir aile ferdi için aylık 106 dolar ödemesi. Bunun yanında diğer vergiler de önemli ölçüde zamlandı. Eskiden işçiler için cennet tabir edilen Suudi Arabistan şimdilerde tersine göç almaya başlamış durumda. Sizler de Suudi Arabistan’da iş ararken bu hususları detaylı bir şekilde araştırmalısınız.

Bunun dışında Suudi Arabistan çalışanlar için vize uygulayan bir ülkedir. İş başvurusunda bulunduğunuz şirket vize için sizlere kolaylık sağlayabilir. Bu yazımızda Suudi Arabistan’da işçi arayanlar, iş bulmak, Suudi Arabistan’da ne iş yapılabilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SUUDİ ARABİSTAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, suudi arabistan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan suudi arabistan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.