Süt Kardeş Nedir? Nasıl Süt Kardeş Olunur?

Süt kardeş, bir çocuğun başka bir annenin sütünü emmesi ile o kişinin çocukları ile olan kardeşliğine denmektedir. Yani adından da anlayacağınız üzere bir annenin sütünü kendi çocuklarından başka çocuklara vermesi ile o çocuklar birbirine süt kardeş olurlar. Kısacası süt paylaşımı ile içen kişiler öz değil ise paylaştığı kişiler ile süt kardeş olmaktadır.

Bunu örnekler ile anlatacak olursak, anneniz 2 yaşındaki kardeşinizi emziriyor. Bu sebeple annenizin sütü var ve olduğu vakit başka bir çocuk yani aileden olmayan bir çocuğa da süt verir ise bu çocuk ile kardeşiniz süt kardeş oluyor. İki yaşında ya da daha önceki yaşlarda iki çocuk, aynı bayandan süt emer ise buna süt kardeşliği denmektedir. Sütünü emdiği bayan süt annesi olurken diğer büyük çocukları var ise kızı ona süt halası ve oğlu ise süt amcası olmaktadır.Süt Kardeşler Evlenebilir Mi?

Başka bir bayandan süt içen bir çocuk, süt annesi ile süt babasının, bunları anne ve babalarının, çocukları dahil olmak üzere bütün kuşaktan torunları ve diğer çocukları ile evlenmesi tamamen haramdır. Bu kişiler ile soydan ya da uzaktan akraba olsaydı yine evlenme gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun yanı sıra aynı bayandan süt emen kız ve erkek, babaları farklı olsa da farklı zamanlarda süt içseler de ne kendi aralarında evlilik söz konusudur. Ne de bu iki kişinin çocukları ve torunları kesinlikle evlenemez.

Buna nazaran abinizin eşi bir başka çocuğu emzirmesi durumunda bu kişi ile evlenmeniz haramdır. Ancak amcanızın eşinin emzirdiği kız ile evlenme şansınız bulunmaktadır.  Ayrıca, amcanızın eşini emdiyseniz ve o bayan vefat ettiyse, amcanız yeni bir bayan ile evlendiği zaman yine bu kişi size süt anne olacaktır. Çünkü amcanız size süt baba olduğu için amcanızın yeni eşi de size mahremdir. Bununla birlikte eşiniz bir çocuğa süt verdi. Bu kişi büyüdü ve evlendi. Bu kişinin evlendiği kız size mahremdir. Çünkü süt oğlunuz olan bu kişinin evlendiği kız sizin de gelininiz sayılmaktadır. Buna nazaran süt kardeşler evlenemez ve süt kardeşlerin akrabaları da aynı şekilde akraba olduğu için evlenmesi caiz değildir, haramdır.


DİĞER SÜT KARDEŞ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, süt kardeş konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan süt kardeş duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.