Sürveyan nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Sürveyan, inşaat işleri ile müdahil olanların sıkça karşılarına çıkan bir tabirdir. Ancak ne anlama geldiği konusunda tam olarak bilgi sahibi olunmayan bir meslek grubudur. Sürveyan, inşaat imalatları yapım esnasında idare adına; yapılan imalatların ve ihzaratların yani beton, demir döşenmesi, kum, çakıl, çimento, kalıp alınması gibi güvenlik ve çalışma düzeninin şartnamelere uygun olarak yapılıp yapılmadığını kontrol eden en alt düzeydeki teknik örgüt elemanlarına verilen isimdir.

Yine bir başka tabirle sürveyan, inşaat işlerinin fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun olarak yapılmasından sorumlu olan fen adamlarına denilmektedir. Herhangi bir lisans bölümünde sürveyan olarak mezun olabileceğiniz bir bölüm bulunmamaktadır. Sürveyanlar almış oldukları eğitimlerine göre teknik öğretmen, yüksek tekniker, teknisyen, tekniker gibi farklı unvanlara sahip kimseler olabilmektedir.Sürveyan ne iş yapar? Sürveyanların görevleri nelerdir?

Sürveyanların yapmakla yükümlü oldukları bazı görevler ve sorumluluklar bulunmaktadır. Sürveyanlar, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir biçimde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik kalite gerekliliklerine uygun olarak;

  • Şantiyenin kurulması ve şantiye bölgesini çevirerek güvenlik altında tutmak,
  • Şantiye binasının kurulmasını, yolların yapılmasını, elektrik su ve kanalizasyon gibi çeşitli bağlantıların yapılmasını sağlamak,
  • Kazı alanının tespiti, zemin kazısının ve tesviyesinin yapılması, ip iskelesinin yapılması,
  • Alt yapı için zemin dolgusunun yapılması ve sıkıştırılması,
  • Rayların döşenmesi, elektrik direklerinin dikilmesi ve traverslerin yerleştirilmesini sağlamak,
  • Kazı alanında iksa, palplanş, forej batardo yapılmasını, zemin sularının uzaklaştırılmasını ve çevre binaların emniyete alınması gibi tahkimat işlemlerinin yapılmasını sağlamak,
  • İnşaat alanına getirilmiş keresteyi, inşaat demirini, agregaları, çimento, tuğla ve kireci, kaplancak malzemelerini, boya ve vitrifiye malzemelerini, sıhhi tesisat malzeme ve armatürlerini, elektrik tesisatı ve yalıtım malzemelerini kontrol etmek

Gibi çok sayıda göreve sahiptir.

Sürveyan nasıl olunur?

Sürveyanlar teknik öğretmen, yüksek tekniker, tekniker, teknisyen unvanını taşıyanlar ile lise mezunu olup 3308 sayılı Kanuna göre ustalık belgesi alan fen adamları olabilmektedir. Bu kimseler inşaatlarda sürveyan olarak görev alabilmektedirler.

Sürveyan maaşları ne kadardır?

Sürveyanların yapmış oldukları işler oldukça zordur. Bu sorumluluğun altına giren kişiler inşaatlarda 3.500 ile 6.000 TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar. Bunun yanında arazi, yemek ve sosyal yardımlardan da faydalanırlar.

Bu yazımızda sürveyan nedir, ne iş yapar, sürveyan olma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SÜRVEYAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sürveyan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sürveyan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.