Sürveyan nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Sürveyan, özellikle inşaat sektöründe bulunan kişilerin sık sık karşılaşmış oldukları bir tabirdir. Fakat genel olarak çoğu kişi tarafından tam olarak ne iş yaptıkları bilinmemektedir. Sürveyan inşaat imalatları sırasında yapılan çalışmaların güvenlik ve çalışma düzeninin şartnamelerine uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığını denetleyen en az düzeydeki teknik örgüt elemanlarına denilmektedir.

Başka bir tanımla da sürveyan, inşaat işlerinin fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun olarak yapılmasından sorumlu olan fen adamlarına deniliyor. Sürveyanlar aldıkları eğitimler neticesinde teknik öğretmen, yüksek tekniker, teknisyen, tekniker gibi unvanlara sahip kimseler olabilmektedir. Herhangi bir üniversitede sürveyan olmak için bir bölüm bulunmamaktadır. Peki sürveyanlar tam olarak ne iş yaparlar? Sürveyanların görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?Sürveyan ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Sürveyanlar, bir nevi görevli bulundukları şantiyede her şeyin kurallara uygun yapılıp yapılmadıklarından sorumludurlar. Diğer çalışanları kontrol ederek, yapılan iş ve eylemlerin kurallara uygunluğunu denetlerler ve üstlerine bu konuda rapor verirler. Bir inşaatta işlerin düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi adına sürveyanlara büyük görev düşmektedir. Diğer görevleri ise aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • İş güvenliğine uyulduğunu kontrol etmek
  • Mimar ve mühendislere yardımcı olmak
  • İnşa edilecek yapıların ruhsatlarına imza atmak
  • İnşaatın tesisat, imalat, tadilat ve tamiratından sorumlu olmak.

Sürveyan nasıl olunur?

Sürveyan olmak için; teknik öğretmen, yüksek tekniker, tekniker, teknisyen unvanını taşımanız gerekmektedir. Bunun dışında en az lise mezunu olan ve 3308 sayılı kanuna göre ustalık belgesi almış olan fen adamları da yine sürveyan olarak inşaat alanlarında görev yapabiliyorlar. Bu kişiler sürveyan olarak inşaatlardaki genel işleyişten sorumlu oluyorlar. Tüm inşaat alanında görev yapmak ve düzenli olarak kontrollerde bulunmaları gerektiğinden dolayı oldukça zor bir meslektir.

Sürveyan mesleği

Sürveyan nerelerde çalışır, çalışma alanları nasıldır?

Sürveyanlar DSİ, TCDD gibi kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde iş bulabiliyorlar. Bu yazımızda sürveyan mesleği hakkında sürveyan memuru ne iş yapar, sürveyan alım şartları nelerdir, kimler sürveyan olabilir, önlisans mezunları sürveyan olabilir mi ile sürveyan belgesi nedir nereden alınır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan SÜRVEYAN MAAŞLARI hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.


DİĞER SÜRVEYAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sürveyan konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sürveyan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.