Direksiyon hocası maaşı ne kadardır?

Ehliyet almak için Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB tarafından onaylı olarak açılmış olan kurs merkezlerinden birisinde kurs almanız ve akabinde direksiyon sınavı ile ehliyet sınavına katılmanız gerekmektedir. Sürücü kursu merkezlerinde adaylara ehliyet almaları için gerekli olan tüm teorik ve uygulamalı bilgiler verilmektedir. Kursiyerlere araçlar hakkında bilgi ve sürüş dersleri veren kişilere ise sürücü kursu direksiyon hocası ya da diğer adıyla direksiyon eğitmeni veya direksiyon öğretmeni denilmektedir. Direksiyon eğitmenleri güvenli bir şekilde araç kullanmayı öğrenmeniz ve gerekli durumlarda araca müdahale edebilmeniz adına gerekli olan teknik bilgileri vermektedirler. Direksiyon hocaları hakkında çok merak edilen konulardan bir tanesi de ne kadar maaş alırlar sorusudur.

Direksiyon hocası maaşları 2023

Direksiyon hocası olabilmek için en az 3 senedir ehliyet sahibi olmanız, bir yükseköğretim kurumundan mezun olmanız ve MEB onaylı kurumlardan sertifika yani belge almanız gerekmektedir. Bu şekilde sürücü eğitmeni olarak görev almaya başlayabiliyorsunuz. Bu konu hakkında detaylı bilgilere Direksiyon Hocası Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz.Sürücü direksiyon öğretmenlerinin maaşları genel olarak vermiş oldukları ders saatine göre hesaplanmaktadır. Ders saati başına 60 TL ile 80 TL arasında değişen bir miktarda ücret yani ödeme almaktadırlar. Bir direksiyon öğretmeni günde 7-8 saat aralığında ders vermesi halinde maaşı 500 ile 700 TL arasında bir rakama denk gelmektedir. Bu rakam anlaştığınız kurs merkezine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca bu sürücü kursu merkezleri ile aylık bir maaşta da anlaşabilirsiniz. Bu durumda da maaşlarınız aylık 5.500 TL ile 6000 TL arasında farklılık gösterecektir. Vermiş olduğumuz rakamlar sektör ortalama rakamlarıdır. Bunun üzerine çıkabildiği veya altına inebildiği durumlar olabilmektedir.

Bunların dışında sürücü eğitimi vermek için ruhsata işletmek kaydıyla aracınızı modifiye edebilirsiniz. Akabinde de eğitim aracı olarak bildirmelisiniz. Bu sayede de sürücü kurslarından bağımsız olarak özel dersler verebilir ve bunu ek gelir haline ve hatta düzenli bir iş haline dönüştürebilirsiniz. Özel direksiyon dersi ücretleri 80-100 TL aralığında değişkenlik göstermektedir. Elde edeceğiniz toplam gelir de ders saatinize göre farklılık göstermektedir.

Günümüzde ehliyet almak oldukça zorlaşmıştır. Bunun yanında her geçen gün artan trafik yoğunluğu da iyi derecede araç kullanmayı zorunlu hale getirmiştir. Tüm bu sebeplerden dolayı araç kullanmaya yeni başlayan veya ehliyet almak isteyen kişiler direksiyon usta öğreticisi dediğimiz kişilerden özel ders alma yoluna gitmektedir. Bu yüzden sürücü kursu direksiyon hocalarının elde etmiş oldukları gelir günden güne yükselmektedir.

Bu yazımızda direksiyon hoca ne kadar maaş alır, direksiyon hocası maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SÜRÜCÜ KURSU DİREKSİYON ÖĞRETMENİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sürücü kursu direksiyon öğretmeni konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sürücü kursu direksiyon öğretmeni duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.