Ülkemizde ehliyet alabilmek için öncelikle sürücü kurslarına müracaat etmeli ve burada zorunlu tutulan eğitimi almamız gerekmektedir. Bu eğitim teorik ve uygulamalı olarak kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Uygulamalı eğitimde bireyler sürücü kurslarına ait araçlarla, sürücü kursunun atamış olduğu bir direksiyon hocası veya diğer adı ile direksiyon eğitmeni eşliğinde eğitim almaktadırlar. Bu sayede de ehliyet almak için geçmeleri gereken sınava hazırlanırlar. Sürücü kursu direksiyon öğretmeni, kursa kayıtlı her bireyi direksiyon sınavına hazırlamak için öğrencisine eğitimler öğrencisine eğitimler vermektedir. Peki tam olarak sürücü kursu direksiyon öğreticisi kimdir, kime denir?

Direksiyon hocası nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Sürücü kursu direksiyon hocası; kursiyerlere, sürücü belge sınıfına göre kullanılacak olan aracı tanıtma, kullanma ile ilgili hem teorik hem de uygulamalı eğitimler veren, trafikte güvenli bir biçimde aracı nasıl kullanmaları gerektiğini öğreten ve yapılacak olan ehliyet sınavına hazırlanmalarını sağlayan kişilere denilmektedir. Direksiyon hocası veya diğer adı ile direksiyon öğreticisi, özel kurumlarda sürücü kursları bünyesinde çalışmaktadırlar. Peki direksiyon eğitmenlerinin görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir, tam olarak ne iş yaparlar?Direksiyon hocası sertifikası nasıl nereden alınır?

Direksiyon hocası ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Direksiyon hocasının başlıca görevi sürücü adaylarına gerekli pratik ve teorik eğitimi vermektir. Direksiyon hocası vermiş olduğu eğitimle kursiyerleri ehliyet sınavına hazırlar. Bunun dışında görev, yetki ve sorumlulukları maddeler halinde aşağıda verilmiştir.

 • Sürücü adaylarının derslerini planlamak,
 • Çalışmaların kaydını tutmak,
 • Sürücü belgelerine göre araçların nasıl kullanılacağını teorik ve pratik olarak kursiyerlere öğretmek,
 • Araçla ilgili bilgileri öğrencilere sunmak,
 • Güvenli araç kullanımı gerçekleştirmeleri için gerekli bilgileri vermek ve tecrübe kazanmalarını sağlamak,
 • Sürüş uygulamaları yapmak,
 • Araçların bakımını yapmak ve kontrol etmek,
 • Görevlendirilmesi halinde sınavlarda görev almak,

gibi görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Peki direksiyon eğitmeni sertifikası nasıl ve nereden alınır? Direksiyon hocası nasıl olunur?

Direksiyon hocası olma şartları nelerdir?

Direksiyon hocası nasıl olunur bahsetmeden önce direksiyon hocası olmak isteyen bireylerde aranan başvuru şartları hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Aşağıda vermiş olduğumuz şartları sağlayan kimseler direksiyon hocası olarak görev alabilirler.

 • En az 3 yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,
 • Yükseköğretim programlarından en az yüksek okul mezunu olmak,

şartlarını sağlayan kişiler direksiyon hocası olarak görev almak üzere başvurularını gerçekleştirebilirler. Peki direksiyon hocası olmak istiyorum nasıl olurum diyorsanız hangi yolları izlemeniz gerekmektedir?

Direksiyon eğitmeni olma şartları nelerdir?

Direksiyon hocası nasıl olunur?

Sürücü direksiyon öğretmeni olmak için bir sertifika yani belge almanız gerekmektedir. Bu belge ülkemizde birkaç farklı kurum tarafından verilmektedir. Bu kurumlar;

 • Halk Eğitim Merkezi
 • İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Bu iki kuruma da müracaat ederek sürücü direksiyon öğretmeni olmak için sertifika alabilirsiniz. Kursların gün ve saatleri her sene değişmektedir. Ancak kurs süresi en az 200 saat olarak belirlenmiştir. Bu kurslarda; güvenli araç kullanımı, kişisel gelişimim teknikleri, öğretim metodları, ilk yardım, eğitim psikolojisi gibi çok sayıda başlıkta kapsamlı eğitimler verilmektedir. Bu kurslardan MEB onaylı sertifika aldıktan sonra da sürücü kurslarında çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Sürücü kursları özel iş yerleri olmalarından dolayı buralara bireysel başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda direksiyon eğitim hocası nasıl olunur, direksiyon hocası eğitimi, direksiyon öğretmeni olmak için ne gerekir, direksiyon hocası sertifikası nasıl nereden alınır konularında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Direksiyon Hocası Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER SÜRÜCÜ DİREKSİYON ÖĞRETMENİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sürücü direksiyon öğretmeni konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sürücü direksiyon öğretmeni duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.