Sürücü belgesi hizmet bedeli (vakıf hizmet bedeli) nedir, ne demektir?

Sürücü belgesi almak isteyen adaylar ya da ehliyet sınıflarını değiştirmek isteyen bireyler sürücü belgesi hizmet bedeli olan vakıf hizmet bedeli ödemek zorundadırlar. Ehliyet işlemlerinde bulunan kart ücretine ilaveten vakıf hizmeti her yıl değişerek vergilerde eklenerek fiyatlar yükselmektedir. Ehliyet işlerinde alınan bu vakıf hizmet bedeli Türk Polisi birliklerini güçlendirmek ve maddi anlamda destek olmak adına alınan ödemelere vakıf hizmet bedeli denmektedir.

Sürücü belgesi hizmet bedeli ne kadardır, kaç paradır?

2017 tarihinde 117 TL olan ehliyet kart ücretine ek olarak 22 TL vakıf hizmet bedeli alınarak toplamda 139 TL alınmıştı. 2018 yılında ise bu fiyat artmış ve Maliye bakanlığı tarafından hesaplanarak ehliyet kartı yani kağıt bedeli olarak 134 TL fiyatına çıkartılmıştır. Vakıf hizmet bedel fiyatı ise 22 TL’den 25 TL’ye yükselmiştir.Bunun yanı sıra aynı yasaya eklenen bir diğer madde de ise sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin işlemlerinde ise vakıf hizmet bedeli olarak 2 TL alınmaktadır. Toplamda 15 TL ödeyen bireylerin 2 TL’si vakıf hizmet bedeli olarak kesilirken geriye kalan 13 TL ise Maliye Bakanlığına gönderilmektedir.

Sürücü belgesi hizmet bedeli nereye, nasıl yatırılır?

Ayrıca bu ödemeleri anlaşmalı olan bankalardan yapmak zorundasınız. İsmi geçmeyen bankalardan yapılan yatırımlar kabul edilmeyebilir. Ödeme yapılması gereken bankalar ise şu şekildedir.

 • Opera şubesinde bulunan Halkbankası,
 • Çankaya Şubesinde yer alan Garanti Bankası,
 • Gaziosmanpaşa’da yer alan Vakıfbank,
 • Kavaklıdere şubesinde Akbank
 • OSB İvedik Şubesinde bulunan Finansbank
 • Çankaya Şubesinde Şekerbank
 • Ankara Şubesinde yer alan Aktif Yatırım Bankası ve ICBC Bankası
 • Ankara şubesinde bulunan Anadolu Bankası ve ING Bankası
 • Başkent şubesinde bulunan TEB Türkiye Ekonomi Bankası
 • Kızılay Şubesinde yer alan Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Son olarak Albaraka Türk bankalarına ödemesi yapılması gereken bankalar arasındadır.

Bu bankalara para yatırırken asla EFT, havale ya da bu tarz ekstra masraf ödeme alınmamaktadır.

Bu yazımızda sürücü belgesi hizmet bedeli yani vakıf payı nedir, nereye yatırılır, ne kadardır konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HİZMET BEDELİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, hizmet bedeli konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan hizmet bedeli duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.