Sürücü Belgesi Dosyası Nedir?

Sürücü belgesi dosyası, adından da anlayacağınız üzere sürücülerin ihtiyacı olan belgedir. Yeni ehliyet alacaklar tarafından istenen bu sürücü belgesi dosyası kimi emniyetlerde istenirken kimilerinde ise gerek görülmez. Sürücü belgesi dosyası şoförler odasında belirli ücret karşılığında alınmaktadır. Fiyatı ödenmeyecek kadar çok olmamakla beraber 3 – 5 TL’ye alabileceğiniz bir belge olsa da çoğu emniyet bunu ehliyet için istemiş olsa da genelde geri verir ya da kullanmaz. Yıllardır sebebi bilinmediği halde yeni sürücü adaylarının aldığı bu belge yalnızca ehliyete yeni müracaat edenler için önemlidir. Ehliyet yenileme işleminde istenmemektedir.

Sürücü belgesi dosyasının amacı ise bütün ehliyet ile ilgili istenen belgeleri içine koymak için gerekli olan dosyadır. Ancak bazı emniyetler buna bakmadığı için naylon dosya poşeti ya da normal 1 TL değerinde olan belgede iş gördüğü söylenmektedir. Fakat her ne olursa olsun işi sağlama almak adına sürücü belgesi dosyası almalı ve bütün sürücülük ile istenen belgelerinizi koyup emniyete gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.Sürücü Belgesi Dosyası Nereden ve Nasıl Alınır?

Yeni sürücü olan adayların ihtiyacı olan bu belgeyi Emniyetten randevu aldıktan sonra istenen belgedir. İlk kez sürücü belgesi alacak olanlar emniyetten ya da emniyetin http://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresinden randevu alabilirsiniz. İstenen belgeler,

  • Sürücü belgesi dosyası
  • Nüfus cüzdanı
  • Sürücü sağlık raporu
  • 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf
  • Kan grubu belgesi
  • Ehliyet harç yatırma belgesi

Bu dosyaların hepsi istenen sürücü belgesi dosyası içerisine konur ve emniyete gerekli yere teslim edilir. Sürücü belgesi dosyasını her şehirde yer alan trafik tescil binalarının yanında olan şoförler odasından temin edebilirsiniz. Bu dosya ücreti şehre göre değişerek en fazla 10 TL civarında olabilmektedir.

Ehliyet sınavından ve kursundan başarılı bir şekilde ayrıldıktan sonra emniyetten ehliyetinizi almak için randevuya gittiğiniz zaman bütün belgelerinizi bu sürücü belgesi dosyasına koyarak teslim ediniz. Başka bir dosya duruma göre ehliyetinizi almanızı geciktirebilir.


DİĞER SÜRÜCÜ BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sürücü belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sürücü belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.