Süpervizör nedir, ne demektir?

Süpervizör ya da Supervisor; gelişen işletme profili içerisinde yer alan bir üst düzey çalışandır. Süpervizör, marketçilik sektöründe, mağazalarda aktif olarak çalışan elemanları denetleyen; onların sundugu raporları derleyerek amirlerine ulaştıran şahıs. Süpervizör çalışanların, müşteri iletişiminin ve yöneticilerin arasındaki ilişkiyi kontrol etmekte oldukça önemli bir yere sahiptir.Birçok kişi Süpervizör kelimesinin; önemli bir meslek olduğunu tahmin etmesine rağmen kelime anlamını bilmemektedir. Fransızca kökenli olan bu kelimenin anlamı; sorumlu olan kişi, işin gidişatını denetleyen kişi olarak bilinmektedir.

Süpervizörün görevleri nelerdir, ne iş yapar?

Bir iş yerinde süpervizör varsa, o iş yerindeki görevi;

 • İşlerin aksamamasını sağlamak,
 • İşlerin tam yapıldığını denetlemek,
 • İşlerin zamanında yapılması için kontrol sağlamak,
 • Mesai saatlerinde problem yaşanmasını engellemek,
 • İş güvenliği ile ilgili gerekli eğitimlerin alınmasını sağlamak,
 • İş güvenliği ile alakalı olan kontrolleri ve gereklilikleri yapmak,
 • Üretimin her aşamasından bilgi sahibi olmak ve gerekli yerlere geri dönüş sağlamak,
 • Gün sonunda sorunsuz biten mesainin raporlarını bir üste ulaştırmak ve eksikleri tamamlamaktır.

Kimler süpervizör olabilir, olma şartları nelerdir?

Süpervizör olmak isteyen kişilerin;

 • Strese dayanıklı olması,
 • İnsan ilişkilerinde iyi olması,
 • Kriz anında yönetimi elinde tutabilmesi,
 • İyi bir planlayıcı olması,
 • Realist hesaplar yapabilen biri olması gereklidir.

Bu özelliklere sahip olan kişilerin Süpervizör olarak son derece başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Süpervizör nasıl olunur?

Bu mesleği gerçekleştiren kişilerin minimum İlkokul mezunu olması gerekmektedir. Kendini geliştirme ve insan ilişkileri ile alakalı olan bir meslek olduğu için üniversite mezunu olmanız yarar sağlayabilir ancak deneyimler ve referanslar bu meslek için son derece büyük bir değere sahiptir. Akabinde kariyer portalları üzerinden iş ilanlarını takip etmelisiniz. Buralarda aranan başvuru şartları değişkenlik gösterdiği için, hangi okuldan mezun olması gerektiği veya hangi şartları taşıması gerektiği gibi bilgileri verememekteyiz. İlanlara göre şartlar değişmektedir.

Süpervizör nerelerde çalışabilir, çalışma alanları nasıldır?

Birçok firmanın denetimi ve üretim aşaması bu kişiler tarafından gerçekleştirilir. Hemen hemen her sektörde çalışma imkanı olan kişiler; marketlerden holdinglere kadar birçok alanda çalışma yapabilirler.

Süpervizör ne kadar para kazanır, maaşları ne kadardır?

Genel olarak Süpervizör olarak çalışan kişiler Mühendisler ile Ustabaşıya da yönetici arasında kalan bir konuma sahiptirler. Bu nedenle maaşları yaptıkları işin ağırlığına ve bulundukları safhalara göre değişiklik gösterse de 2500 TL  ile 5000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Yeni başlayan bir kişinin maaşı ilk etapta asgari ücretin biraz üzerinden de hesaplanabilir.

Bu yazımızda süpervizör olmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SÜPERVİZÖR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, süpervizör konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan süpervizör duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.