Hangi Durumlarda Suç Duyurusunda Bulunulur?

Suç duyurusunda bulunmak için yasalarda gösterildiği şekilde bir suçun işlenmesi veya işlendiğine dair kişide bir kanaatin oluşması yeterlidir. Bu durumları örneklerle belirtmekte fayda var.

Birinci Durum İle İlgili Örnek  • Bir arabanın camının kırılmış ve aracın içinden bazı eşyaların kayıp olduğunu gördüğünüz
  • Bir kişinin vefat etmiş olarak bir yerde bulunduğunu gördüğünüz
  • Tehdit edildiğinizde ya da hakarete uğradığınız

gibi durumlarda işlenmiş olan bir suç ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

İkinci Durum İle İlgili Örnek

  • Bir kişinin hırsızlık girişiminde bulunacağını fark ettiğinizde
  • Bir kişinin başka bir kişiyi öldüreceğine dair somut bir kanıt bulduğunuzda
  • Bir kişinin yasak zamanda ve yasak av malzemesi ile avlanacağını fark ettiğiniz

gibi durumlarda işlenmemiş olan bir suç ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunma hakkına sahipsinizdir.

Örneklerle anlatılmak istenilen asıl konu, makul, doğal, olağan ya da olağanüstü sayılan tüm sebeplerden dolayı, durum gerektirdiğinde somut deliller, gerektiğinde vicdani veya makul sabit deliller ile ispatı yapılabilecek bir suç oluşacağı şüphesi veya oluştuğunda suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Suç duyurusu köy, mahalle muhtarı, polis, jandarma, baro, devlet hükumet görevlisi veya adli makamlara yapılabilir. Suç duyurusunda bulunmak, Türk Ceza Kanununda yazılı durumlar doğrultusunda suçlar oluşmadığı sürece suç sayılmamaktadır.  Suç duyurusunda bulunan kişi talep etmesi doğrultusunda kimliğini veya diğer bilgilerini gizli tutabilir. Bu durumda suç duyurusunda bulunan kişilerin bilgiler kati suretle gizlenecektir. Aksini uygulayan, kimliği açık eden tüm personel suç işlemiş sayılacaktır.

Suç Duyurusunda Bulunmak Ücretli Mi?

Suç duyurusunda bulunmak oldukça basit bir işlemdir ve karşılığında sizden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Yani suç duyurusunda ücretsiz olarak bulunulur. Suç duyurusunda bulunmak hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Suç Duyurusu Nasıl Yapılır Öğrenmek İçin TIKLAYIN


DİĞER SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, suç duyurusunda bulunmak konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan suç duyurusunda bulunmak duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.