Şube Kodu Nedir, Ne Demektir?

Her bankanın bir genel merkezi bulunmaktadır. Bu genel merkezde veriler işlenir ve diğer bankaları kontrol etmek için il ve ilçe olarak bakması zor olacağından dolayı sistemde şube numaraları olarak ayrılırlar. Bu şube kodları da bankaların hangi il ya da ilçede olduğunu göstermektedir. Bu sayede bir bankadan başka bir bankaya para göndereceğiniz zaman şube kodu ihtiyaç duyulur. Bunun örneğini ATM ile para göndermek istediğiniz zaman sizden istenen şube kodundan anlayabilirsiniz. Ancak banka içerisine girdiğiniz zaman şube kodu bilmiyorsanız banka görevlileri hangi il ya da ilçeye gideceğini sorar ve kendileri şube kodlarını sistemden kontrolünü sağlayarak para transferi gerçekleştirir. Kısacası şube kodu, bir bankanın kodudur. Yani evlerin kapı numarası gibidir diyebiliriz.

Şube Kodu Nereden, Nasıl Öğrenilir?

Şube kodlarını öğrenmenin birçok yolu var. Bunun en kolayı müşteri hizmetlerini aramak, bankaya gitmek ya da hangi ilçedeyse internetten arama motorları yardımı ile banka adı ve bulunduğu ilçeyi yazarak öğrenebilmekteyiz. Bunun dışında kartların üzerinde bulunan sayılardan şube kodunu nasıl anlayabiliriz onu söyleyelim.Her banka kartın ön tarafında 16 adet numara bulunmaktadır. Bu numara, kartın numarasıdır. Müşteri numarası ya da hesap numarası değildir, kafanız karışmasın. Banka kartı dışındaki kartlarda da hesap numarası ya da müşteri numarası yazmamaktadır. Sadece bazı kartlarda ön tarafta 16 haneli numaranın altında adınız ve müşteri numarası ya da banka hesap numarası olarak siyah küçük şekilde yazabilmektedir. Fakat bu bütün bankaların kartlarında bulunmamaktadır.

Bunun haricinde bazı bankalar 16 haneli kart numarasının yanı sıra 16 haneli farklı numarada kart üzerinde bulundurur. Bu kart numarasından şube kodu, banka hesap numarası, ek hesap numarası ve müşteri numarası öğrenmek mümkündür. Bu 16 numaralı kodun ilk 4 rakamı bankanın şube kodunu gösterir. Bu sayede hangi banka olduğu anlaşılır. Daha sonraki 12 kod ise kişinin banka hesap numarasıdır. Ayrıca bu 12 numaranın ilk 8 numarası ise müşteri hesap numarasıdır. Bu 16 haneli kodun son 4 numarası ise ek hesap numarası şeklindedir. Bu sayede 16 haneli kod ile bütün bilgilere ulaşmanız mümkün. Ancak belirtildiği gibi bütün bankaların kartlarında bu bilgiler bulunmamaktadır. Hatta bazı banka kartlarda isim ve soyisim dahi yazmamaktadır.

Bu bilgiler ile şube kodunu öğrenemiyorsanız, yani sizin kartlarınızda böyle bilgiler yok ise hangi banka kartı ise müşteri hizmetleri aramanız dahilinde anında şube kodunu öğrenebilirsiniz. Arayamam derseniz hangi banka müşterisiyseniz en yakın banka şubesine giderek rahatlıkla öğrenebilirsiniz.


DİĞER ŞUBE KODU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, şube kodu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan şube kodu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.